Padání chlupů je – podobně jako třeba značkování teritoria – nedílnou součástí psího života. Většina psů líná během jara a podzim, aby jim srst během zimy a léta opět dorostla. Pokud ale zvířeti vypadávají chomáče chlupů a mezi kdysi výstavní srstí se objevují lysá místa, je něco špatně. Jak tento problém řešit?

Padáním srsti mohou trpět všichni psi – snad až na plemena tzv. naháčů. Pokud váš mazlík „pouští chlup“, zcela určitě jej trápí buď onemocnění, nebo strádá nedostatkem správných živin.

Pro předky psů byla kvalitní srst často otázkou života a smrti. Zanedbávat bychom ji ale neměli ani u domácích mazlíčků – stav srsti odráží péči majitele i kvalitu krmiva. Důležitá je i svědomitá péče, tedy rozčesávání a trimování chlupů, především u dlouhosrstých plemen.

Pokud zvířeti chlupy vypadávají, je v první řadě třeba zjistit, proč se tak děje. Teprve pak je na místě otázka, jak psa opět osrstit a kterými přípravky mu zajistit výstavní kožich.

Co způsobuje vypadávání srsti?

Příčin může být celá řada. Všímejte si nejen celkové stavu osrstění, ale i kůže; je-li zarudlá, posetá strupy nebo dokonce mokvá, je nezbytné zdravotní stav zvířete okamžitě řešit.

Pamatujte, že přesnou příčinu ztráty srsti dokáže určit jen veterinář. I když jste si příčinou línání jisti, stav psa se zvěrolékařem alespoň konzultujte – stává se, že majitelé přehlédnou (nebo přejdou) určitou drobnost, která se ale při určení diagnózy ukáže jako zásadní.

Napadení parazity a plísněmi

Mezi nejčastější příčiny padání chlupů patří zamoření srsti roztoči, vši či blechami. Zvíře se okusuje a drbe a mechanické podráždění vede k vypadání chlupů po hrstech. Kůže psa bývá také poseta rudými skvrnami (hlavně při napadení blechami).

Parazité se likvidují zpravidla tabletami a spreji, velkou službu svému psovi prokážete pořízením speciálního hřebenu na vyčesávání blech nebo vší.

Výrazná ztráta srsti jako důsledek napadení psa blechami. Zdroj: wikimedia.org

Pelech, boudu a koberce ošetřete insekticidem (a psa pusťte zpět, až látka vyprchá) a všechny textilie a deky, na kterých se zvíře zdržuje, vyperte na 90 °C.

Proti dalšímu napadení pořiďte zvířeti obojek napuštěný látkami, které vši, blechy (ale také klíšťata) odpuzují. Popřípadě nechte psovi od zvěrolékaře předepsat tabletky s dlouhodobým antiparazitárním účinkem.

Urputným škrábáním se projevují také plísňová onemocnění (dermatofytóza), při kterých kůže psa nejeví známky pokousání, ale naopak mokvá. Plíseň se likviduje kombinací tablet, mastí a speciálních koupelí.

Alergie a ekzém

Poměrně rozšířeným důvodem padání psí srsti je ekzém. Na první si jej ovšem u většiny zvířat nevšimnete. Atopický ekzém vzniká v reakci na určité látky, které se vyskytují ve stravě či okolí psa. Projevuje se chronickými záněty kůže, které vedou k úpornému svědění – a to vede k vypadávání chlupů kvůli nadměrnému škrábání zvířete.

Podobně se projevují alergické reakce, které se u citlivých jedinců mohou rozvinout i po kousnutí jedinou blechou – alergenem jsou v tomto případě bleší sliny.

Léčba ekzému probíhá podáváním preparátům proti alergiím, v těžších případech ordinují veterináři kortikosteroidy ve formě mastí. Podpůrnou léčbou jsou speciální šampóny proti svědení. Důležitá je také změna krmiva a pečlivé sledování stavu zvířete.

Typický projev atopického ekzému – svědivý zánět kůže. Zdroj: wikimedia.org

Nedostatek živin a další příčiny

Na línání se může podílet i nedostatek správných živin, především těch, které jsou základními stavebními kameny srsti. Jde především o:

  • Cystein a methionin – relativně vzácné aminokyseliny, která se podílí na stavbě chlupů a mj. drží jejich strukturu pohromadě.
  • Vitamín H – označuje se také jako biotin; komplexním způsobem podporuje růst srsti.

Nedostatek aminokyselin lze vyřešit krmením potravou bohatou na bílkoviny – především kvalitním maso a vnitřnostmi. Biotin můžete doplnit podáváním potravinových doplňků.

Mezi další příčiny línání patří:

  • stres (typické vykusování srsti u neurotických psů),
  • hormonální změny způsobené např. sníženou aktivitou štítné žlázy,

nádorová onemocnění (např. nadledvin – tzv. Cushingův syndrom).

Přípravky na podporu osrstění

Biotin Forte

Biotin Forte obsahuje vysokou koncentraci vitamínu H (biotinu) ve formě kvasnic a proteinů.

Biotin napomáhá k růstu srsti po atopickém ekzému či napadení parazity. Brání také vypadávání chlupů u březích či kojících fen, důležitý je i pro zdravý vývoj kůže a pevných drápů. Majitelé výstavních psů ocení, že přípravek srst nijak nebarví.

Doporučené denní dávkování: 1 tableta na 10 kg tělesné hmotnosti (nejvýše 5 tablet denně).

Prvních 8 týdnů podávejte preparát zvířeti v doporučené dávce. Dále stačí v poloviční – např. 20kg psovi podávejte první dva měsíce 2 tablety denně a poté dávku snižte na tabletu denně.

PETVITAL Derm-caps

PETVITAL Derm-caps je přípravek podporující správný vývoj srsti a kůže. 

Preparát obsahuje mj. vitamin A, biotin, omega-3 a -6 nenasycené kyseliny a zinek. Všechny tyto látky pomáhají látkové výměně v kůži při atopickém ekzému a kožních infekcích, během období březosti a kojení nebo při léčbě kortikosteroidy.

Doporučená denní dávka je 1 kapsle na 10 kg tělesné hmotnosti. PETVITAL Derm-caps podávejte zvířeti nejdéle 2 týdny a nepřekračujte doporučené denní dávkování.