V životě kočky mohou nastat situace, kdy je vhodné doplnit její stravu různými vitamíny – typicky při nemoci nebo nedostatku vitamínů v krmivu. Přečtěte si, ve kterých situacích po vitaminovém doplňku sáhnout a jaký vybrat.

 

Vitamíny jsou malé organické molekuly, které v organismu kočky zajišťují správný průběh životně důležitých pochodů. Při jejich nedostatku (ale i nadbytku) pak dochází k řadě zdravotních problémů, které se projevují různými způsoby – a v extrémních případech mohou zvíře ohrozit na životě.

Nedostatkem vitamínů jsou typicky ohroženy kočky, které:

nemají dostatečně kvalitní stravu (levné značky granulí či konzerv),
trpí chronickým onemocněním (např. některá střevní onemocnění brání vstřebávání vitamínu B12),
se zotavují z nemoci,
jsou březí nebo kojí (zejména pokud jsou mladší).
O jakých vitamínech mluvíme a jaká je jejich funkce?


Vitamín A
Tento vitamín je důležitý pro ostré vidění a plně funkční obranyschopnost. Je důležitý i během dospívání kotěte (podporuje správný růst) a během březosti (pro vývoj plodu).

Nedostatek vitamínu A se projevuje zánětem spojivek, kataraktem a dalšími očními problémy, hubnutím a svalovou slabostí.

Nadbytek vitamínu A naopak poznáte podle podle zvětšení krčních obratlů (zejména u koťat) a problémů s pohybem (v důsledku tzv. kostních lézí).

Doporučený denní příjem vitamínu A (pro kočku vážící 4,1 kg s denním příjmem přibližně 250 kcal) je 63 µg. Přirozeným zdrojem této látky jsou zejména játra, špenát či mrkev.


Vitamín B1 (thiamin)
Thiamin se podílí na správném fungování energetického metabolismu a zpracování karbohydrátů.

Nedostatek vitamínu B1 se projevuje zánětem spojivek, kataraktem a dalšími očními problémy, hubnutí a svalovou slabostí. Mohou se vyskytnout také problémy s učením se povelům.

Doporučený denní příjem vitamínu B1 je 0,33 mg. Vyskytuje se zejména ve vepřovém mase a játrech a v neloupaných obilovinách.


Vitamín B2 (riboflavin)
Riboflavin je zásadní pro správné fungování enzymů (látek pohánějících chemické reakce metabolismu). Při jeho nedostatku dochází – podobně jako u vitamínu B1 – ke kataraktu, u samců pak i ke zmenšení varlat.

Doporučený denní příjem vitamínu B2 je 0,27 mg. Riboflavin se ve vysokém množství vyskytuje zejména v hovězích a kuřecích játrech a v mandlích.


Vitamín B3 (niacin)
Niacin je základním stavebním kamenem koenzymů NAD a NADP, které se účastní množství chemických procesů v těle.

Deficit vitamínu B3 poznáte dle úbytku váhy a zvýšené tělesné teploty. Pro kočky s nedostatkem niacinu je typická také zácpa a rudý jazyk s množstvím boláků.

Doporučený denní příjem vitamínu B3 je 2,5 mg. Jeho dostatek zvíře získá např. konzumací luštěnin, masa a mléčných výrobků.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)
Tato sloučenina je zásadní pro energetický metabolismus kočky – bez vitamínu B5 nemá organismus zvířete dostatek energie, což může vyústit v zakrslý vzrůst. Dalšími projevem deficitu kyseliny pantothenové je ztučnění jater.

Doporučený denní příjem vitamínu B5 je 0,4 mg. Bohatým zdrojem je rybí maso a vnitřnosti, kvasnice či tolice vojtěška.


Vitamín B9 (kyselina listová)
Kyselina listová se mj. podílí na syntéze a přeměně aminokyselin a látek důležitých pro tvorbu proteinů.

Mezi projevy nedostatku vitamínu B9 řadí odborníci zpomalený růst a zvýšené množství železa v krvi.

Doporučený denní příjem vitamínu B9 je 47 µg. Na tuto sloučeninu jsou bohatá především kuřecí a telecí játra. Z rostlinných zdrojů najdete vysoké množství kyseliny listové v arašídech, čočce, slunečnicových semínkách či ve špenátu.


Vitamín B12 (kobalamin)
Jednou z hlavních funkcí kobalaminu je zajištění správného fungování enzymů. Jak poznáte jeho deficit? Zvíře trpí řadou zažívacích potíží (mj. zvracením a průjmem) a hubne.

Doporučený denní příjem vitamínu B12 je 1,4 µg. Látku mj. vyrábějí bakterie ve střevech, odkud se dostává do masa a dalších vnitřních orgánů. Při nedostatku je možné kobalamin zajistit zvýšenými dávkami hovězích jater a svaloviny.

Vitamín D
Vitamín D (označovaný také jako kalciferol) hraje důležitou roli v přísunu vápníku a fosforu a napomáhá správnému růstu kostí, chrupavek a zubů.

Nedostatek vitamínu D se projevuje růstovými abnormalitami, jako je křivice. Často se vyskytuje také ataxie (problémy s koordinací) a nechutenství spojené s váhovým úbytkem.

Naopak pro nadbytek vitamínu D je typické zvracení a letargie, dochází také ke kalcifikaci měkkých tkání (zvýšené ukládání vápníku).

Doporučený denní příjem vitamínu D je 0,4 µg. Bohatým zdroje látky je zejména olej z tresčích jater, tučné rybí maso či vaječný žloutek.


Vitamín E
V kočičím organismu se vitamín E (tokoferol) účastní coby antioxidant potlačování tzv. volných radikálů. Ty poškozují buňky a jejich DNA, což může vést až k nádorovému onemocnění. Při deficitu vitamínu E zvíře hubne, je apatické a citlivé v oblasti břicha.

Doporučený denní příjem vitamínu E je 2,5 mg. Nejbohatším zdrojem této sloučeniny je olej z pšeničných klíčků. Ve vysokém množství se tokoferoly vyskytují i v dalších olejích – řepkovém, mandlovém či slunečnicovém.


Vitamín K
Vitamín K je mj. nezbytný pro správné srážení krve – při jeho nedostatku zvířeti hrozí zvýšená krvácivost. Není bez zajímavosti, že na principu blokování využití vitamínu K fungují některé jedy na hlodavce.

Doporučený denní příjem vitamínu K je 82 µg. Z rostlinných zdrojů jej najdete především v brukvi vodnici, špenátu nebo růžičkové kapustě; u živočišných produktů se vitamín K vyskytuje v hojném množství v kuřeti, sýrech a v některých měkkýších.


Jak vybrat vitamínový doplněk pro kočku?
Na trhu najdete řadu nekvalitních potravinových doplňků, které vaší kočce nemusí příliš pomoct. Při výběru správného multivitamínu se zaměřte na:

přesné složení produktu – popis výrobku musí obsahovat soupis všech vitamínů a dalších přítomných látek (včetně množství),
střízlivá tvrzení – multivitamínové doplňky mohou vaší kočce pomoci, nejsou to ale zázračné preparáty; vyhněte se značkám, které nabízejí uzdravení či prodloužení života,
reputaci prodejce – zajímejte se o zákaznické recenze jak samotných přípravků, tak daného e-shopu. 
Vybrat si můžete z oblíbených multivitamínových doplňků Canina na našem e-shopu. Pozor, u všech následujících preparátů platí, že se nesmí podávat s vitamínem D2!


Canina Cat-Vitamin Tabs
Canina Cat-Vitamin Tabs jsou vhodné při nedostatku vitamínů a pro zvýšení odolnosti, výkonnosti kočky po nemoci a v průběhu březosti či kojení. Preparát je nezbytným doplňkem při krmení syrovým masem (barfování).

Přípravek obsahuje spektrum všech nezbytných vitamínů ve formě kvasnic, bílkovin, tuku a vlákniny.

Doporučené dávkování je 3 až 5 tablet denně dle velikosti zvířete. U koťat a březích či kojících koček lze dávku zdvojnásobit.

Canina Canivita
Canina Canivita je emulze s obsahem 11 vitamínů, která se vstřebává ihned po požití (v ústní dutině a následně ve zbytku trávicího systému).

Doporučená denní dávka je polovina čajové lžičky (cca 2,5 ml přípravku). U březích a kojících koček, u koťat a zvířat ve velkém fyzickém a psychickém vypětí je možné denní dávku zdvojnásobit.

Canina Cani-bonbons
Odměnou pro kočky jsou bonbony Canina Cani-Bonbons s obsahem minerálů, aminokyselin a výše zmíněných vitamínů. Doporučená denní dávka je 6 až 10 bonbonů podle velikosti zvířete.