Psi a čištění uší: návod, jak postupovat
I naši čtyřnozí přátelé potřebují čas od času vyčistit uši. Přestože nejde o žádný obtížný úkon, koluje mezi chovateli řada zcestných rad, které mohou vašemu psovi ublížit. Jaké pomůcky pro čištění uší u psa využít a na co si dát pozor?
Uši psům sluší, ale občas jim přinášejí i trápení. Zevní zvukovod, který leží na hranici zevního a středního ucha (viz nákres) a jehož hlavním úkolem je dovést zvukové vlny k bubínku, je anatomicky poměrně složitý. Obsahuje četné záhyby a zvrásnění, které kryje citlivá pokožka.
Její součástí jsou žlázy, které produkují ušní maz, který slouží k zachytávání nečistot, jako je prach a pyl. Samočistící schopnost zevního zvukovodu je u psů ale omezená – právě kvůli jeho komplexní anatomii. Postupem času tak v uchu dojde k nahromadění nečistot, které jsou živnou půdou pro růst bakterií a kvasinek, které při přemnožení způsobují zánět.
K infekci jsou náchylnější zejména plemena se svěšenými ušními boltci (mj. baseti, setři, angličtí kokršpanělé a pudlové). Převislé uši totiž ve zvukovodu udržují teplo a vlhko – tedy ideální prostředí pro růst mikroorganismů.
Ušní záněty ale mohou potrápit i plemena se vztyčenými boltci (např. němečtí ovčáci, huskyové, jorkšírští teriéři či malamuti). Nečistoty se jim do uší mohou dostat při pobytu v přírodě a koupání v přírodních nádržích.
Počáteční zánět poznáte důkladnou prohlídkou vnitřního ucha (viz dále), při pokročilejším zánětu zvukovodu se už pes škrábe a pohazuje hlavou. Uši natékají, jsou zarudlé, teplé a na dotek bolestivé – takže i zvířata, která milují drbání, se odtahují a jsou podrážděná.
V pokročilejší fázi infekce zajděte se psem k veterináři. Jakékoliv pokusy o domácí léčbu mohou průběh zánětu zhoršit a vést až k ohluchnutí zvířete. Odborník zároveň zhodnotí, zda nateklé uši nejsou projevem alergie nebo napadení zvířete parazity (prevencí je využívání přírodních antiparazitik pro psy).
Důležité je také vyloučit možnost bodnutí psa včelou či jiným hmyzem. Poznáte jej podle výrazného otoku a naříkání zvířete.
Jak poznat, že pes potřebuje vyčistit uši?
Prevence zánětu je zásadní – ušní infekce jsou často rezistentní k léčbě a mají tendenci se vracet, takže psa (a přeneseně i jeho majitele) pak nezřídka trápí dlouhé měsíce i roky.
Abyste trápení se zanícenou výstelkou zvukovodu předešli, pravidelně svému psovi uši kontrolujte a v případě potřeby je vyčistěte. U většiny zvířat stačí kontrola (a případně čištění) jednou týdně, pokud se ale pes často pohybuje v přírodě a koupe se v přírodních nádržích, kontrolujte a – je-li to nutné – čistěte zvukovody každý den.
Zdravé uši poznáte podle toho, že jsou:
- bez viditelných nečistot,
- lehce růžové,
- bez výrazného zápachu (určitý odér je normální a je dán zejména přítomností ušního mazu).
K čištění přistupte, vidíte-li nečistoty, pokud jsou uši zarudlé nebo jestliže zapáchají po kvasinkách. Při počínající infekci zvíře také naklání hlavu na stranu, může se otírat i o nábytek.
Pokud je ale ve zvukovodu větší předmět (např. travní obilka či dokonce klíště), zajděte k veterináři. Pokusem o jeho vytažení byste způsobili více škody než užitku.
Čištění uší u psů krok za krokem
K vyčištění uší svého mazlíčka potřebujete v zásadě tři věci. Kousek gázy (popř. vlhčené ubrousky Canina Petvital Vlhčené ubrousky na uši), ručník a speciální přípravek určený výhradně pro psy, který maz rozpouští a umožňuje jeho vytřepání i spolu s nečistotami. Použít můžete např. preparát Canina Lotio (viz dále).
Nikdy nepoužívejte klasické vatové tyčinky. V lepším případě zvířeti do zvukovodu napěchujete další nečistoty, v horším případě psa zraníte. K čištění není vhodná ani vata, ze které se mohou uvolnit vlákna a ucho dále dráždit. Někteří amatérští chovatelé doporučují čistit uši s pomocí zředěného peroxidu vodíku. Neposlouchejte je – hrozí poleptání zvukovodu!
Jak tedy správně postupovat?
- Před aplikací vyčistěte gázou či vlhčeným ubrouskem zvukovod od zbytků dříve aplikovaného léčiva a popř. také chorobných výpotků postižené tkáně.
- Nakapejte psovi do uší čistící roztok dle doporučeného dávkování. Dejte pozor, ať se kapátkem přípravku nedotknete zvukovodu. Aplikátor není sterilní a mohlo by dojít k infikování ucha.
- Uši po dobu 30 sekund až 1 minuty jemně masírujte „otíráním“ vnitřních ploch boltce o sebe. Měly by se ozývat mlaskavé zvuky, které signalizují uvolňování nečistot.
- Dejte psovi prostor k oklepání hlavy, čímž se dojde k vynesení čistícího roztoku i s mazem a nečistotami k spodní části boltců. Nečistoty opatrně setřete s pomocí gázy či vlhčených ubrousků. Nakonec zvíře osušte hlavu ručníkem.
- Předepsal-li veterinář zvířeti přípravky proti infekci, aplikujte je teprve v tomto kroce – po důkladném vyčištění zvukovodů.
Čištění uší doporučujeme provádět na zahradě nebo v koupelně, kde případný nepořádek snadno uklidíte.
Canina Lotio Ohren Balsam k čištění zevního zvukovodu
Canina Lotio je balzám k bezproblémovému vyčištění uší u psa. Obsahuje isopropylalkohol, glycerin a tinkturu z arniky, která mírní otok a zánět. Pro jeho zklidňující účinky můžete přípravek aplikovat i spolu s předepsanými léky, jako jsou kortikosteroidy, antibiotika nebo antiparazitika. Ohren Balsam účinek těchto léčiv nijak nenarušuje.
Přípravek se používá dle potřeby (viz výše). Před aplikací lahvičku protřepejte a důkladně si umyjte ruce, ať zabráníte zavlečení infekce.
Doporučené dávkování: kápněte několik kapek do vnějšího zvukovodu. Přípravek použijte k důkladnému vyčištění uší vždy před aplikací léčiva předepsaného zvěrolékařem – podle potřeby i několikrát denně.