Kůň, Zvíře, Koňský, Savec, Hříva

Kůň je zvíře zrozené k pohybu. Tomu odpovídá stavba jeho těla a schopnost dlouhé roky fyzické zátěži účinně čelit. S přibývajícími léty a vlivem zranění a dalších faktorů ale tato odolnost upadá – a asi nejvýrazněji se její nedostatek projevuje v podobě kloubních problémů.

Abychom podstatu tohoto fenoménu (a význam kloubní výživy) lépe pochopili, podívejme se nejprve na klouby koně a okolních struktur z anatomického pohledu.

Anatomie a funkce kloubu u koně

Kloubem rozumíme fyziologickou strukturu zajišťující pohyblivé spojení dvou kostí. Zakončení jedné kosti funguje jako kloubní hlavice, která zapadá do koncové části druhé kosti – kloubní jamky. Oba konce pokrývá chrupavka, elastická tkáň, která tlumí mechanickou zátěž vznikající v důsledku pohybu.

Zakončení kostí s chrupavkami kryje – a od okolí odděluje – vazivové kloubní pouzdro. To je zdrojem kloubního mazu (odborně synoviální tekutiny), které snižuje tření mezi chrupavkami na minimum a umožňuje tak plynulý pohyb obou kostí.

V těsné blízkosti každého kloubu procházejí i další anatomické struktury:

 • vazy – spojují obě kosti a navzájem pomáhají stabilizaci kloubu,
 • šlachy – připojují okolní svaly ke kostem a přenášejí na ně mechanickou práci, kterou svaly při smrštění vykonávají (tím umožňují pohyb kostí),
 • tíhové váčky (bursy) – nacházejí se mezi pouzdrem některých kloubů a okolními svaly; produkcí synoviální tekutiny snižují tření mezi daným kloubem a svaly.

Proč kůň kloubní výživu potřebuje?

Klouby, kosti ani jiné části těla nejsou statické struktury, ale tkáň, které se neustále obměňuje. Opotřebované buňky zanikají, rodí se nové a produkují látky, které jsou pro zdravé fungování kloubů nezbytné. (Jejich popis naleznete níže.)

Vinou nadměrné fyzické zátěže, pokročilého věku, onemocnění nebo nedostatku určitých živin ale může dojít k omezení produkce těchto sloučenin. Následkem jsou patologické změny (např. úbytek kloubní chrupavky), degenerace kloubů a jejich okolí a rozvoj řady zdravotních problémů, jako je:

 • osteoartróza,
 • zánět šlach (tendinitida),
 • záněta tíhového váčku (bursitida).

Následkem bolesti a omezenému pohybu se snižuje kvalita života i délka dožití zvířete. Úlohou kloubní výživy je rozvoji všech těchto problémů zabránit dostatečným přísunem látek, které si organismus koně nedokáže v dostatečném množství vytvořit.

Glykosaminoglykany – základní složka kloubní výživy pro koně

O jakých sloučeninách je ale řeč? Mezi stavební kameny funkčních kloubů patří:

Kolagen – tvoří strukturní základ vazů, šlach, chrupavky a kostí a propůjčuje těmto pojivovým tkáním pevnost a pružnost. Podávání hydrolyzovaného kolagenu může podle některých studií potlačit zánětlivé kloubní procesy a zlepšit integritu chrupavky.

Kyselina hyaluronová – důležitá součást kloubního mazu a chrupavky, jejíž lubrikační vlastnosti napomáhají tlumit nárazy. Podle nedávného výzkumu mohou přípravky s kyselinou hyaluronovou snížit míru zánětu a bolesti kloubů u koní.

Glukosamin a chondroitin sulfát – přispívají k vazbě vody do struktury kloubní chrupavky a tím jí propůjčující tlumící funkci. Aplikace obou látek snižuje aktivitu enzymů zodpovědných za rozklad chrupavky. Některé studie připisují glukosaminu a chondroitin sulfátu protizánětlivé a analgetické účinky.

MSM (methylsulfonylmethan) – organická sloučenina síry, s potenciálem tlumit zánět, otok a bolest. Podporuje také syntézu kolagenu. Některé studie naznačují, že MSM může zlepšit pohyblivost a funkci kloubů u koní s osteoartrózou nebo jiným kloubním onemocněním.

Jedním ze stavebních kamenů kyseliny hyaluronové, glukosaminu a chondroitin sulfátu jsou tzv. glykosaminoglykany, které jsou důležitou součástí kvalitních kloubních výživ.

Na podávání těchto přípravků proto řada veterinářů i chovatelů nahlíží jako na účinnou prevenci proti výše zmíněným zdravotním problémům a jako na prostředek pro prodloužení aktivního života koně. Z tohoto důvodu se kloubní výživa vedle zraněných a starších zvířat přimíchává do stravy také hříbatům a koním v zátěži.

Canina EQUOLYT Horse 100%

Canina EQUOLYT Horse 100% slouží k podpoře a udržení zdravých kloubů, šlach, vazů, chrupavky a meziobratlových plotének. Přípravek obsahuje směs látek důležitých pro správný vývoj složek pojivové tkáně:

 • moučka z mořských řas – zdroj aminokyselin a síry pro tvorbu kolagenu,
 • mrazem sušený extrakt z mlže Perna canaliculus – zdroj glykosaminoglykanů pro tvorbu kyseliny hyaluronové, glukosaminu a chondroitin sulfátu,
 • vitamin E a selen – ochrana buněk před volnými radikály, které narušují látkovou výměnu.

Canina EQUOLYT Horse 100% je vhodný pro hříbata, březí klisny, zdravé i nemocné koně a starší zvířata.

Doporučená dávka: Dle hmotnosti koně vmíchejte 1–2 čajové lžičky do denní krmné dávky (1 čajová lžička odpovídá přibližně 3 g přípravku). Nepřekračujte doporučené dávkování.

Canina EQUOLYT Calcium Carbonat

Canina EQUOLYT Calcium Carbonat s vysokým obsahem vápníku brání odvápnění, podporuje správný vývoj chrupavek a kostí a a snižuje pravděpodobnost rozvoje vážných ortopedických problémů v pozdějším věku (včetně osteoartrózy).

Přípravek je vhodný pro mladá, dospělá i starší zvířata. Doporučenou denní dávku (2 až 4 polévkové lžíce podle hmotnosti zvířete) vmíchejte do krmení. Jedna polévková lžíce odpovídá 30 g přípravku.

Canina EQUOLYT Arthro Forte

Canina EQUOLYT Arthro Forte podporuje pohybový aparát koně, má pozitivní vliv na kostní metabolismus, na správnou funkci kloubů a vývoj šlach.

Potravinový doplněk využijete v případě kloubních problémů, při bolestech spojených s pohybem a při rekonvalescence po úrazu nebo pro prevenci úrazů a zranění. EQUOLYT Arthro Forte je vhodný pro koně v zátěži, starší a rostoucí jedince.

Součástí preparátu je vitamín E (při jeho nedostatku dochází k problémům při vývoji), vitamín B1, vitamín B12, železo, měď (nedostatek mj. způsobuje poruchy tvorby chrupavky) a vrbová kůra (pomáhá při léčbě osteoartrózy a ulevuje od bolesti).

Doporučená dávka:

 • mladí koně od 6. týdne života – přimíchejte 2krát denně 1 polévkovou lžíci přípravku do krmení; podávejte po dobu 4 týdnů, po 6 měsících kúru opakujte,
 • dospělí jedinci – během prvních 6 měsíců podávejte 2krát denně 2 polévkové lžíce; následně každý rok podávejte 2krát denně 2 odměrky po dobu 4 týdnů.
 • po operačních zákrocích a zlomeninách či při růstových problémech – podávejte 2krát denně 3 polévkové lžíce po dobu 2–6 měsíců.

Nepřekračujte doporučené dávkování a nepoužívejte 48 hodin před turnajem. 1 polévková lžíce odpovídá přibližně 15 gramům přípravku.