Pravidelná vakcinace chrání vašeho psa před celou řadou nemocí, včetně těch nejzávažnějších. Významně snižuje riziko nákazy např. nebezpečnou parvovirózou, žloutenkou, vzteklinou, psinkou či parainfluenzou.

Většina psů zvládá očkování bez větších problémů, v některých případech se ale mohou objevit nežádoucí účinky. Jsou následkem vybuzeného imunitního systému, který si proti určité složce původce onemocnění buduje schopnost účinné obrany.

Vedlejší účinky očkování jsou zpravidla mírné a odezní během jednoho dne. Objevují se až u 10 % zvířat a patří mezi ně:

 • únava a spavost,
 • zvýšená teplota,
 • bolestivost a otok v místě vpichu,
 • nechutenství a průjem.

Podle vědecké literatury se pak nežádoucí účinky očkování vyskytují ve zvýšené míře u menších plemen. Pro vyvolání dostatečné imunitní reakce se totiž zpravidla podává všem psům stejné množství dávky, bez ohledu na jejich váhu.

Kdy vyhledat veterináře?

Pokud výše zmíněné příznaky trvají déle než dva dny, situaci konzultujte se zvěrolékařem. Obraťte se na něj zejména v případě přetrvávajícího průjmu, kdy psovi kvůli nadměrnému vylučování hrozí dehydratace.

Veterináře vyhledejte ve chvíli, kdy se objeví horečka (v případě psů jde o teplotu nad 39,5 °C při rektálním měření) nebo zvíře výrazně kňučí či kulhá. Malí psi mohou také kňučet při přenášení.

V naprosté většině případů se jedná pouze o zvýšenou citlivost zvířete na bolest, může jít ale i o vážnější případy. Pozor si dávejte na situace, kdy:

Při této situaci raději vyhledejte veterináře. Může jít o obyčejnou alergickou reakci, ale také o příznaky tzv. anafylaktického šoku, který se rozvíjí během několika minut až hodin po očkování. Vzniká následkem uvolnění velkého množství histaminu a dalších složek imunity jako nepřiměřená odezva obranyschopnosti na určitou látku vakcíny.

Anafylaktický šok často doprovází život ohrožující pokles krevního tlaku a dušení. Je proto důležité, abyste vždy po očkování se zvířetem ještě chvíli setrvali v čekárně zvěrolékaře, který případné zdravotní problémy rychle vyřeší. Několik hodin také po vakcinaci dávejte pozor, zda se neobjeví výše uvedené příznaky. 

Jak se o psa po očkování postarat?

Minimálně 24 hodin po očkování je důležité, aby bylo zvíře v klidu a jeho obranyschopnost se s vakcínou vypořádala. Zajistěte psovi tiché, teplé místo s přístupem k dostatku vody a potravy.

Zvíře venčete jen po nezbytnou dobu a nevystavujte jej nadměrné fyzické zátěži – dohlédněte, ať si se psem nikdo nehraje (včetně dalších domácích mazlíčků). Imunita psa bývá po vakcinaci oslabená a může tak být náchylnější k infekcím.

Před další případnou vakcinací vyčkejte několik týdnů – např. u štěňat je vakcinační schéma naplánováno tak, aby očkování organismus zvířete zatěžovala nejméně. Existuje také řada potravinových doplňků, které dokáží imunitu vašeho čtyřnohého kamaráda podpořit. Pozitivní efekt mají mj.:

 • probiotika – živé bakterie, které napomáhají k obnově střevní mikroflóry a podporují imunitu organismu,
 • vitamíny C a E – významné antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporují obranyschopnost,
 • stopové prvky – např. zinek je důležitý pro správný vývoj různých druhů bílých krvinek a pro tvorbu protilátek,
 • aminokyseliny – pro obranyschopnost jsou důležité např. esenciální aminokyseliny, které si organismus psa netvoří a musí je přijímat potravou.

Směs bylin k posílení imunity (Abwehrkraft)

Abwehrkraft je prášková směs dobře stravitelných bylin (maliník, rakytník, šípek, echinacea) s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a dalších látek, které slouží k posílení obranyschopnosti organismu. 100% přírodní produkt bez přidaných chemických sloučenin.

Váha psa v dospělosti 

do 10 kg

10 - 25 kg

25 - 50 kg

nad 50 kg

Doporučená denní dávka

0,5 čajové lžičky

1 čajová lžička

2 čajové lžičky

2,5 čajové lžičky

Přípravek se podává zamíchaný do vlhké potravy a po dobu nejdéle 2 měsíců (při fyzickém nebo psychickém vyčerpání až 4 měsíce). Kúru je možné opakovat po 6 měsících. Nepodávejte v průběhu březosti.

Canina Dog Immun Protect

Canina Dog Immun Protect pomáhá posílit přirozenou imunitu psů ve všech fázích života. Přípravek podporuje obranyschopnost ve stresových situacích, napomáhá trávení a u štěňat přispívá ke zdravému růstu.

Základem preparátu jsou mj. pivovarské kvasnice, sušená vejce, vláknina a probiotické bakterie (Enterococcus faecium).

Doporučená denní dávka:

 • štěňata (od 1. dne života) – 1 špetka (cca 1 g) přípravku smíchaného s mlékem Canina,
 • mladí psi – 0,5 čajové lžičky,
 • dospělí, staří a nemocní psi, březí a kojící feny – 0,5 čajové lžičky na 10 kg hmotnosti (max. dávka 3 čajové lžičky).

Canina Canivita

Canina Canivita je emulze s obsahem 11 vitamínů, které se vstřebávají už v ústní dutině. Přípravek účinkuje během 10 minut a přispívá k rychlému zlepšení kondice psů po nemoci a k potlačení nechutenství. Napomáhá také lépe zvládat infekční choroby a nemoci trávicího systému.

Doporučená denní dávka je 0,5 lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti. Během březosti, laktace a při extrémním stresu můžete dávku zdvojnásobit. Maximální doporučené dávkování je 1,5 čajové lžičky denně. Nikdy nepodávejte současně s vitaminem D2.

Canina PETVITAL Bio-aktivator

Canina PETVITAL Bio-aktivator posiluje imunitní systém, aktivuje buněčný metabolismus, urychluje regeneraci po mimořádné fyzické zátěži a podporuje vitalitu, výkonnost a celkovou pohodu.

Hlavními účinnými složkami přípravku jsou minerály železo, zinek a esenciální aminokyseliny methionin a lysin.

Doporučená denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti. Maximální denní dávka je 20 kapek. Preparát přidávejte do krmiva po dobu 4 týdnů, poté přípravek na 2 týdny vysaďte.