Stejnou péči jako vaše ústa a zuby si zaslouží i váš pes. V opačném případě čeká vašeho čtyřnohého parťáka bolest a řada zdravotních problémů, které vás navíc vyjdou poměrně draho.

Snout, Teeth, Bite, Play, Dog, Tooth, Creature

Největším nepřítelem psího chrupu je zubní kámen, který vzniká mineralizací plaku. Ten pokrývá jednotlivé zuby a skládá se ze zbytků potravy, slin a bakterií, které se v psí tlamě přirozeně vyskytují.

Ke zvýšenému usazování zubního kamene dochází z několika důvodů:

  • příliš měkká potrava (vlci se plaku typicky zbavují okusováním kostí),
  • anatomické odlišnosti (u některých plemen se plak špatně odstraňuje i při kousání tvrdé stravy),
  • velké množství jednoduchých sacharidů ve stravě (dietní chyba chovatele).

Z klinickým dat vyplývá, že na usazování zubního kamene trpí především starší psi. V poměrně mladém věku se často se vyskytuje také u malých plemen, např. u čivavy, pražského krysaříka nebo ruského barevného boloňského psíka.

Zubní kámen poznáte podle tmavě šedého až hnědého zbarvení, které je v kontrastu s bílou sklovinou. Postiženému psovi zpravidla také – následkem zánětu – silně zapáchá z tlamy. To ale není jediný problém, ke kterému usazování zubního kamene vede.

File:Zahnstein-Hund.jpg

Pes s velkým množstvím usazeného zubního kamene (hnědě zbarvené plochy u dásní)

Zubní kámen vede k zánětu dásní a vypadávání zubů

Na zubním kameni se zachycuje řada bakterií, jejichž odpadní látky narušují sklovinu a vyvolávají zánět dásní (paradentózu). Zanícené dásně jsou nateklé, červené a bolestivé na dotek. V pokročilém stádiu se na kostech a tvrdých pochutinách při žvýkání mohou objevovat stopy krve. Pes může kvůli bolesti dokonce odmítat příjem potravy.

Pokud paradentózu u psa neřešíte, začne zánětlivý proces odbourávat vazivová vlákna, která udržují chrup v zubních lůžkách. Zuby se začnou kývat a postupem času vypadnou. Hrozí také rozšíření zánětu do zubů (vzniká kaz) či čelistí. Takový stav je mimořádně bolestivý a pro léčbu je nutné nasadit antibiotika.

Chronický zánět může ale poškodit i srdce, ledviny a další orgány. V extrémních případech vede k otravě krve, který vyústí v septický šok a úmrtí zvířete.

 

Před zubním kamenem ochrání psa prevence

Účinnou zbraní proti usazování zubního kamene je podávání kostí (např. v rámci barfování). Strava většiny psů se ale skládá z granulí či konzerv, které nedokáží plak odstranit.

Je proto důležité, abyste psovi chrup pravidelně čistili, nejlépe každý den. Využít můžete i přípravky, které zmiňujeme níže – zejména pokud vlastníte staršího psa či zvíře menšího plemene.

 

Jak čistit psovi zuby?

Využívejte jen kartáčky a pasty určené pro psy – bez problémů je seženete ve zverimexu či u svého veterináře.

Psí kartáček pro čištění zubů může vypadat podobně jako ten, který máte v koupelně. Často je také ve formě hlavice se štětinami, která se nasazuje na prst. Zubní pasta neobsahuje pro psy škodlivé fluoridy a má aroma, které zvířatům vyhovuje.

S čištěním zubů začněte ideálně chvíli po odstavení štěněte od tekuté stravy. Je důležité, aby si pes spojil čištění s příjemným zážitkem. Při zvykání na kartáček jej proto zprvu odměňujte jeho oblíbeným pamlskem, po čase od jeho podávání můžete ustoupit.

Jak na to? Postupujte pomalu – ne každý pes si nechá do tlamy sáhnout cizím předmětem. Naneste na kartáček pastu o velikosti malého hrášku a jemně se s ním dotkněte tlamy a čenichu. Pokud je pes nervózní, dál už nepostupujte a odměňte jej. 

Tímto způsobem byste se měli postupně propracovat k tomu, že si zvíře nechá sáhnout na dásně. Při samotném čištění psovi opatrně odhrňte pysky a krouživým pohybem vyčistěte přední i zadní plošku každého zubu. Věnujte se nejprve zadním zubům, pak těm po stranách, přední zuby si nechte nakonec.

Čištění zubů doplňte přípravky na odstranění plaku. Obsahují mj. látky, které vyživují dásně a dezinfikují ústní dutinu, čímž snižují množství bakterií na bezpečnou mez.

 

Canina Dental Can

Doplněk Canina Dental Can odstraňuje ze zubů plak, čímž brání usazování zubního kamene a rozvoji zánětu dásní. Obsahuje např. výtažek z heřmánku, olej z máty peprné a vodný extrakt z reveně kadeřavé.

Aplikace je snadná – ústí lahvičky psovi mezi tvář a zuby, jemně stiskněte a promasírujte zevně přes líce. Přípravek můžete použít i namísto zubní pasty. Aplikujte jednou denně, po posledním krmení. Vyvarujte se stříknutí přípravku do krku.

Canina Mikrosilber Zahngel

Canina Mikrosilber Zahngel je zubní gel s obsahem koloidního stříbra a grapfruitového extraktu. Kombinace těchto látek má dezinfekční účinky a napomáhá likvidaci zubního plaku. Výtažek z grapefruitu zároveň potlačuje zánět, čímž přispívá k léčbě paradentózy. 

Gel používejte jednou denně, ideální v kombinaci s kartáčkem. Můžete jej aplikovat i čistým prstem. Přípravek je vhodné nanést také po obou stranách horní čelisti.

Doporučená denní dávka se měří v množství vytlačeného gelu a je následující:

 

Hmotnost psa

 

do 10 kg

10 - 20 kg

20 - 40 kg 

nad 40 kg

Množství gelu

1 cm

2 cm

3 cm

4 cm (max.) 

Canina mořské řasy

Ke starosti o ústní dutinu psa slouží rovněž Canina mořské řasy. Preparát obsahuje množství látek pro výživu dásní a dalších tkání – vitamíny, minerály, karotenoidy, stopové prvky a aminokyseliny. Přípravek se vyrábí ze sušených, hnědých mořských řas druhu Ascophyllum nodosum.

Řasy v prášku se podávají jednou denně s jídlem. Doporučená denní dávka je 1 čajová lžička (cca 7 g přípravku) na 10 kg tělesné hmotnosti. Maximální denní dávka je 5 čajových lžiček.

Co dělat, pokud už pes zubní kámen má?

Během pravidelného očkování či odčervení veterinář posoudí celkový stav zvířete včetně jeho chrupu. Pokud diagnostikuje nadměrné množství zubního kamene, doporučí jeho odstranění. Pamatujte na to, že vlastními silami už kámen neodstraníte a pokud nebudete situaci řešit, bude se psův stav zhoršovat (viz výše).

Odstranění zubního kamene probíhá v narkóze, zpravidla kombinací ultrazvuku a speciálních nástrojů. Zákrok není bez rizika a navíc je poměrně drahý (v řádu tisíců korun). Je proto důležité, abyste dbali na prevenci.