Sychravé počasí na přelomu roku nepřináší respirační onemocnění jen lidem, ale i našim čtyřnohým přátelům. Přečtěte si, jak se nachlazení u psů projevuje, jak se s ním vypořádat a při jakých příznacích vzít pejska k veterináři.

bezplatná Základová fotografie zdarma na téma bílo-červený pes, červený pes, corgi Základová fotografie

Nízké teploty a vysoká vlhkost vzduchu nahrávají vysokému výskytu nemocí dýchacích cest. Mezi ty nejčastější patří nachlazení (běžná rýma), které se při běžném kontaktu mezi psy při venčení přenáší kapénkami.

Nachlazení se projevuje zánětem horních cest dýchacích, tedy nosohltanu a hltanu. Až v polovině případů za ním stojí rhinoviry, častým původem jsou také koronaviry (pozor, jde o jiný typ než SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19).

Příznaky nachlazení u psů jsou v podstatě stejné jako u lidí. Patří sem:

 • kýchání a vlhký kašel,
 • výtok z nosu (popř. ucpané dutiny – může je doprovázet snížená citlivost nebo ztráta čichu),
 • slzící oči,
 • bolest v krku, ve vážnějších případech i celého těla.

Imunitní systém spotřebuje na boj s infekcí mnoho energie, proto zvíře bývá ospalé. Zvýšená teplota většinou onemocnění u psů nedoprovází. Obavy, že byste svého psa rýmou nakazili (popř. on vás), mít nemusíte – mezidruhový přenos je velice vzácný a viry, které způsobují nachlazení u lidí, jsou pro psy neškodné.

K nákaze od jiných živočišných druhů ale může dojít např. v případě psinky (viz dále). Rýma se také velice snadno přenáší mezi psy v jedné domácnosti. Pokud je to jen trochu možné, izolujte nemocné zvíře stranou od zdravých jedinců. Preventivní očkování, které by rozvinutí nákazy zabránilo, bohužel zatím neexistuje.

 

Kdy volat veterináři

Ne vždy za výše uvedenými příznaky stojí nachlazení. Může jít i o projevy vážnějších onemocnění, která už vyžadují zásah veterináře. Kontaktujte jej, pokud se k symptomům rýmy přidruží:

 • potíže s dýcháním,
 • vysoká horečka (nad 39,5 °C při rektálním měření; teplota mezi 37 a 39,2 °C je u psů normální),
 • zvracení, průjem či krev ve stolici,
 • apatie a odmítání jídla či pití.

S těmito příznaky se často pojí níže popsané těžší respirační choroby.

 

Chřipka

Při chřipce převažuje u psů z příznaků především suchý kašel doprovázený horečkou a bolestí kloubů a svalů. Z těchto důvodů je na místě podávání analgetik a léků proti zvýšené teplotě. O předpis požádejte svého zvěrolékaře.

Plné zotavení z chřipky zabere 2 až 3 týdny. Vzhledem k virové povaze onemocnění nejsou antibiotika účinná; nasazují se pouze ve chvíli, kdy se k původní nemoci přidruží sekundární bakteriální infekce. Proti chřipce můžete svého mazlíčka očkovat – vakcinace probíhá ve dvou dávkách s odstupem.

File:Dog nose.jpg

Psincový kašel

K přenosu nemoci dochází – jak ostatně vyplývá z jejího názvu – v místech s vysokou koncentrací psů. Ohniskem nákazy může být kotec v útulku, psí hřiště a za určitých podmínek dokonce i čekárna veterináře.

Psincový kašel se nejčastěji projevuje zánětem průdušnice a průdušek (tracheobronchitida), který doprovází suchý kašel (později kýchání), zvýšená teplota a ve vážnějších případech nechutenství.

Onemocnění zpravidla vymizí během 3 týdnů, v některých případech ale dochází k jeho rozvoji a k trvalým následkům v podobě poškození srdce či obranyschopnosti těla. Snížení obranyschopnosti vede k infekcím dalšími patogeny, které jsou zodpovědné např. za zápal plic.

Za většinou případů choroby stojí bakterie rodu Bordetella, proti které existuje tzv. živá vakcína. Třetinu infekcí mají na svědomí virové částice (parainfluenza, adenoviry). I proti nim lze psa účinně očkovat.

Psinka

Psinka (navzdory podobným pojmenováním se nejedná o psincový kašel) je vysoce nakažlivé a nebezpečné onemocnění, kterým vedle psů trpí také lišky, divoká prasata, kuny a další lesní zvěř. Ze zaschlých sekretů na listech se pak nemoc za určitých podmínek může – s lehčím průběhem – přenést i na vakcinovaného psa.

Bez očkování, které probíhá už u 7týdenních štěňat, končí psinka nezřídka smrtí. Kromě respiračních obtíží se choroba projevuje průjmem, zvracením a vysokými horečkami, v případě tzv. kožní varianty i výraznými záněty na pokožce.

Pro usnadnění dýchání může veterinář u psinky i psincového kašle předepsat tzv. bronchodilatační léky, které rozšiřují průdušky.

Léčba rýmy u psa

Základem léčby psího nachlazení je mírnění příznaků. Jak svému čtyřnohému kamarádovi – kromě podávání léků předepsaných zvěrolékařem – můžete pomoct?

 • omezte procházky na dobu nezbytně nutnou (aby si pes ulevil),
 • zajistěte dostatek vody – hydratovaný organismus je pro správné fungování imunity nezbytný,
 • udržujte v okolí zvířete teplo a při ucpaném nosu také vlhko; nemáte-li k dispozici zvlhčovač, pusťte jej během sprchování do koupelny,
 • otírejte psovi zaschlé hleny v okolí čumáku.

Zotavená z nachlazení trvá většinou mezi 5 až 10 dny. Pro posílení obranyschopnosti a dýchací soustavy podávejte pejskovi níže uvedené preparáty.

Canina Kräuter - Doc Atemwege

Prášková směs Canina Kräuter-Doc Atemwege pro podporu dýchacího ústrojí. 100% přírodní produkt bez obsahu umělých látek.

Přípravek obsahuje anýz a mateřídoušku (zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání), eukalyptus (zmírňuje kašel), lékořici (mírní podráždění epitelu), ginkgo bilobu (zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitní systém) a macešku s ibiškem (protizánětlivý efekt).

Směs přidávejte do vlhké potravy, např. navhlčených granulí. Doporučená denní dávka:

Váha psa v dospělosti do 10 kg

10–25 kg

25–50 kg

nad 50 kg

Množství přípravku (čajové lžičky)

0,5

1

2

2,5

Podávejte po dobu nejvýše 2 měsíců. Léčebnou kúru můžete opakovat po 6 měsících. Přípravek se nesmí podávat březím fenám.

Multivitamínová emulze Canina Canivita

Emulze Canina Canivita obsahuje 11 vitamínů na podporu imunitního systému a látkové výměny. Přípravek se rychle vstřebává a na potřebná místa se dostane už za 10 minut. Kromě preventivních účelů je vhodný i pro psy po operaci, březí a kojící feny nebo vystresovaná zvířata.

Emulze obsahuje vitamíny A, B2 (riboflavin), B3 (kyselina nikotinová), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) B12 (kobalamin), D3, E1 a K3.

Doporučená denní dávka je 0,5 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti (polovina lžičky odpovídá 5 ml přípravku). Během březosti, laktace a při extrémním stresu může být dávka zdvojnásobena.

Maximální dávka je 1,5 čajové lžičky (15 ml emulze). Nepodávejte s vitamínem D2.

Canina Dog Immun Protect

Canina Dog Immun Protect posiluje přirozenou imunitu u štěňat, březích a kojících fen a u starších psů. Přípravek je vhodný i pro zvířata ve velkém stresovém vypětí. Dokáže také tlumit průjmová onemocnění.

Produkt obsahuje mj. směs obranných látek, prospěšné bakterie Enterococcus faecium a pivovarské kvasnice pro ustavení střevní mikroflóry a je zdrojem proteinů, tuků a vlákniny.

Doporučená denní dávka:

 • štěňata od 1. dne života: 1 špetka (asi 1 g),
 • štěňata a mladí psi: 0,5 čajové lžičky (odpovídá 2 g přípravku),
 • dospělí psi, březí a kojící feny, staří a nemocní psi, psi v zátěži: 0,5 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti.

Maximální dávka jsou 3 čajové lžičky (12 g přípravku).

Canina Kräuter-Doc Abwehrkraft

Canina Kräuter-Doc Abwehrkraft je směs bylin pro posílení obranyschopnosti organismu a rychlejší hojení ran např. po operaci. Přípravek obsahuje sušenou směs maliníku, rakytníku, šípku a echinacey (třapatky nachové). Je bohatým zdrojem draslíku, hořčíku a několika vitamínů.

Směs přidávejte do vlhké potravy (granule navlhčete). Doporučená denní dávka:

Váha psa v dospělosti 

do 10 kg

10–25 kg

25–50 kg

nad 50 kg

Množství přípravku (čajové lžičky)

0,5

1

2

2,5

Podávejte po dobu 2 měsíců, při fyzickém vyčerpání nebo stresu lze podávat až 4 měsíce. Kúru můžete opakovat po 6 měsících. Maximální dávka je 6 čajových lžiček. Přípravek nepodávejte březím fenám.