Aby štěně dobře rostlo a prospívalo, potřebuje dostatek živin. Základ najde v mateřském mléce, už od 2. až 3. týdne je ale potřeba zvíře přikrmovat. Přečtěte si, jak poznat kvalitní štěněcí stravu a kdy je vhodné krmení doplnit speciálními přípravky.

Three Brown Coated Puppies

Výběr potravy pro štěňata malých plemen vychází především z jejich fyziologických potřeb. Označení „malá plemena“ se vžilo pro rasy, které v dospělosti nepřekračují tělesnou hmotnost 10 kilogramů. Podle Českomoravské kynologické unie pak jde o psy do 50 cm výšky v kohoutku – včetně zástupců tzv. trpasličích plemen.

Mezi malá plemena patří bišonek, pekinéz, shih-tzu, trpasličí pudl, maltézáček, ruský barevný boloňský psík, jorkšír a řada dalších.

Na rozdíl od velkých plemen štěňata těchto ras nerostou tak rychle. Zpravidla jim proto nehrozí ortopedické problémy velkých plemen, jako je dysplazie kyčelních kloubů nebo panostitida. Mohou u nich ale nastat tzv. perzistující fontanely (neuzavření kostí klenby lebeční). I proto je vyvážená strava pro štěňata malých ras důležitá a nesmíte ji podcenit.

Frekvence krmení se odvíjí od stáří psa (následující údaje jsou pouze orientační – nutriční nároky štěňat bývají značně rozdílné):

  • do 2 měsíců: 4× až 6× denně,
  • 2 až 4 měsíce: 4× denně,
  • 4 až 8 měsíců: 3× denně,
  • od 8 měsíců: 2× denně.

Malá plemena dospívají poměrně rychle, už během 6. až 12. měsíce života – během jednoho roku tak pes přejde na dospělé krmení.

Krmení během prvního měsíce

V prvních týdnech života je základem štěněcí stravy samozřejmě mateřské mléko. Mohou ale nastat situace, kdy přijde vhod náhrada – např. když fena není schopna kojit nebo nedokáže nasytit vrh mnoha štěňat.

Kvalitní mléko pro štěňata obsahuje řadu výživově hodnotných látek, které napomáhají správnému růstu a tvorbě přirozené střevní mikroflóry.

Canina mléko pro štěňata

Mléko pro štěňata (Welpenmilch) je vhodné k odchovu štěňat už od prvního dne života. Obsahuje potřebné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů i stopových látek pro zdravý vývoj psa. Je zbavené laktózy (mléčného cukru), takže nevyvolává zvracení ani průjem. Absence laktózy je kompenzována přídavkem cukru glukózy

Doporučené dávky mléka dle předpokládané hmotnosti psa v dospělosti a věku (platí pro štěňata bez přístupu k mateřskému mléku):

Objem mléka v ml na jednu porci
Tělesná hmotnost v dospělosti 1. a 2. den života (doporučeno 8 porcí denně) 3. až 7. den života (doporučeno 6 porcí denně) 8. až 14 den života (doporučeno 5 porcí denně) od 15. dne do odstavení (doporučeno 4 porce denně)
do 5 kg 5 - 10 15 20 - 25 30 - 35
5 - 15 kg 10 - 15 20 30 - 35 50 - 60

Doporučené dávky jsou orientační. Příprava mléka je jednoduchá – stačí smíchat přípravek Welpenmilch s vodou v poměru 1:4. Tento poměr je potřeba vždy dodržet, aby byl hotový roztok tzv. izotonický (neměnil koncentraci důležitých látek ve vnitřním prostředí buněk).

Ke každému krmení vždy připravte čerstvé mléko. Welpenmilch nelze připravit do zásoby, není možné jej přechovávat v lednici ani ohřívat. Při přípravě dejte pozor, aby voda byla odstátá a její teplota při přípravě nepřesáhla 50 °C, jinak dojde ke zničení vitamínů.

Mléko Welpenmilch lze použít i u dospělých psů, např. ke zvýšení laktace kojících fen a k přípravě na laktaci březích fen. Přípravek napomáhá také regeneraci např. záchranářských psů po mimořádné fyzické či psychické zátěži. Lze jej také použít u psů, které delší dobu trápí zažívací potíže a nechutenství.

Přechod na pevnou stravu

Už od 2 týdnů věku (od otevření očí) můžete štěně začít učit přijímat pevnou stravu. K tomu je ideální kaše pro štěňata. Je vhodná k přechodu na pevnou stravu, ať už průmyslově vyrobenou (granule) nebo zpracovanou doma (barf).

Velkou pozornost věnujte výběru vhodné potravy. Štěňata potřebují ke zdravému vývoji na kilogram své váhy mnohem více kalorií a jednotlivých druhů živin než dospělí psi. Na trhu existuje celá řada granulí pro štěňata. Jak poznat opravdu kvalitní produkty?

  • většina bílkovin je živočišného, nikoliv rostlinného původu,
  • suroviny jsou jasně označené – místo „obilovin“ zde najdete např. „vařenou rýži“, namísto „živočišného tuku“  např. „kuřecí tuk“,
  • maso je v sušené formě či v podobě moučky (syrové maso je ze 70 % tvořenou vodou, tzn. obsahuje mnohem méně bílkovin a dalších živin než maso sušené),
  • obiloviny tvoří max. polovinu celkové hmotnosti granulí (nekvalitní produkty mívají až 90 %),
  • zdrojem sacharidů jsou pro psy dobře stravitelné potraviny, např. brambory či batáty; nopak s trávením kukuřice a klasických obilovin (pšenice, proso apod.) mívají štěňata problémy.

Krmení z konzervy obsahuje zpravidla vařené maso, jinak ale můžete kvalitu potraviny posoudit dle kritérií výše. Celkovou krmnou dávku snadno spočítáte z tabulek, které mívají výrobci kvalitních produktů na svém webu; bývá vypsaná ale i na obalu potravy.

Při krmení je důležité, aby strava měla pokojovou teplotu. Před podáním potravy nechte krmivo alespoň hodinu odstát mimo lednici, aby se dostatečně ohřála. Použít můžete také mikrovlnnou troubu (vyvarujte se ale přehřátí).

Dejte také pozor při přecházení na jinou stravu, než na jakou je štěně zvyklé. Psímu trávicímu ústrojí trvá až 14 dní, než se novému složení krmiva přizpůsobí. Nové granule (či konzervu) proto pomalu přimíchávejte k potravě, na kterou je zvíře zvyklé. Stravu štěněte můžete dle potřeby doplnit kvalitními doplňkovými krmivy.

 

Canina kaše pro štěňata

Kaše pro štěňata (Welpenbrei) obsahuje – podobně jako mléko pro štěňata  – veškeré potřebné živiny (proteiny, sacharidy, tuky), vitamíny a minerály v ideálním množství a poměru. Její součástí jsou také látky, které jsou nezbytné pro normální peristaltiku (pohyb) zažívacího traktu.

Příprava stravy je snadná: smíchejte za pomocí čajové lžičky nebo polévkové lžíce 1 díl kaše se 3 díly odstáté vody do teploty 50 °C. Směs promíchejte a nechte dobře provlhnout.

K přípravě kaše můžete použít i neslaný vývar z hovězího nebo kuřecího masa, popř. (u nejmenších štěňat) předem připravené mléko Welpenmilch. Podle stáří a velikosti štěňat je možno kaši připravit v různém ředění, aby měla patřičnou hustotu. 

Příliš řídkou kaši můžete zahustit, příliš hustou zase naředit. Pro malá štěňata doporučujeme připravovat řidší kaši, aby ji pes mohl lízat. Dávka kaše se řídí individuálními potřebami štěněte. Ty se mohou lišit u dvou sourozenců téhož pohlaví a téže porodní hmotnosti.

Navzdory svému názvu je kaše vhodná i pro dospělé psy, např. při trávicích potížích nebo při rekonvalescenci po chirurgickém výkonu na zažívacím traktu.