// Back To Top $('a.top').click(function(){ $('document.body').animate({ scrollTop : 0},800); return false; }); //Create an anchor tag Back to top

Aby štěně dobře rostlo a prospívalo, potřebuje dostatek živin. Základ najde v mateřském mléce, už od 2. až 3. týdne je ale potřeba zvíře přikrmovat. Přečtěte si, jak poznat kvalitní štěněcí stravu a kdy je vhodné krmení doplnit speciálními přípravky.

Three Brown Coated Puppies

Výběr potravy pro štěňata malých plemen vychází především z jejich fyziologických potřeb. Označení „malá plemena“ se vžilo pro rasy, které v dospělosti nepřekračují tělesnou hmotnost 10 kilogramů. Podle Českomoravské kynologické unie pak jde o psy do 50 cm výšky v kohoutku – včetně zástupců tzv. trpasličích plemen.

Mezi malá plemena patří bišonek, pekinéz, shih-tzu, trpasličí pudl, maltézáček, ruský barevný boloňský psík, jorkšír a řada dalších.

Na rozdíl od velkých plemen štěňata těchto ras nerostou tak rychle. Zpravidla jim proto nehrozí ortopedické problémy velkých plemen, jako je dysplazie kyčelních kloubů nebo panostitida. Mohou u nich ale nastat tzv. perzistující fontanely (neuzavření kostí klenby lebeční). I proto je vyvážená strava pro štěňata malých ras důležitá a nesmíte ji podcenit.

Frekvence krmení se odvíjí od stáří psa (následující údaje jsou pouze orientační – nutriční nároky štěňat bývají značně rozdílné):

  • do 2 měsíců: 4× až 6× denně,
  • 2 až 4 měsíce: 4× denně,
  • 4 až 8 měsíců: 3× denně,
  • od 8 měsíců: 2× denně.

Malá plemena dospívají poměrně rychle, už během 6. až 12. měsíce života – během jednoho roku tak pes přejde na dospělé krmení.

Krmení během prvního měsíce

V prvních týdnech života je základem štěněcí stravy samozřejmě mateřské mléko. Mohou ale nastat situace, kdy přijde vhod náhrada – např. když fena není schopna kojit nebo nedokáže nasytit vrh mnoha štěňat.

Kvalitní mléko pro štěňata obsahuje řadu výživově hodnotných látek, které napomáhají správnému růstu a tvorbě přirozené střevní mikroflóry.

Canina mléko pro štěňata

Mléko pro štěňata (Welpenmilch) je vhodné k odchovu štěňat už od prvního dne života. Obsahuje potřebné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů i stopových látek pro zdravý vývoj psa. Je zbavené laktózy (mléčného cukru), takže nevyvolává zvracení ani průjem. Absence laktózy je kompenzována přídavkem cukru glukózy

Doporučené dávky mléka dle předpokládané hmotnosti psa v dospělosti a věku (platí pro štěňata bez přístupu k mateřskému mléku):

Objem mléka v ml na jednu porci
Tělesná hmotnost v dospělosti 1. a 2. den života (doporučeno 8 porcí denně) 3. až 7. den života (doporučeno 6 porcí denně) 8. až 14 den života (doporučeno 5 porcí denně) od 15. dne do odstavení (doporučeno 4 porce denně)
do 5 kg 5 - 10 15 20 - 25 30 - 35
5 - 15 kg 10 - 15 20 30 - 35 50 - 60

Doporučené dávky jsou orientační. Příprava mléka je jednoduchá – stačí smíchat přípravek Welpenmilch s vodou v poměru 1:4. Tento poměr je potřeba vždy dodržet, aby byl hotový roztok tzv. izotonický (neměnil koncentraci důležitých látek ve vnitřním prostředí buněk).

Ke každému krmení vždy připravte čerstvé mléko. Welpenmilch nelze připravit do zásoby, není možné jej přechovávat v lednici ani ohřívat. Při přípravě dejte pozor, aby voda byla odstátá a její teplota při přípravě nepřesáhla 50 °C, jinak dojde ke zničení vitamínů.

Mléko Welpenmilch lze použít i u dospělých psů, např. ke zvýšení laktace kojících fen a k přípravě na laktaci březích fen. Přípravek napomáhá také regeneraci např. záchranářských psů po mimořádné fyzické či psychické zátěži. Lze jej také použít u psů, které delší dobu trápí zažívací potíže a nechutenství.