Kočka si vykusuje srst – jak jí pomoci?
Hlavním důvodem, proč k vykusování srsti dochází, je svědění způsobené podrážděním pokožky. Tato svrchní vrstva kůže pomáhá kočce s regulací tělesné teploty, slouží jako bariéra před cizorodými látkami a podílí se na vylučování odpadních látek.
K podráždění dochází např. při styku s určitým vnějším alergenem, např. pylem, nezřídka je ale také reakcí na určitou složku v potravě (významným alergenem koček jsou mj. obiloviny). Častým důvodem svědění jsou také paraziti – a to jak vnější (blechy, klíšťata), tak vnitřní (škrkavky, tasemnice, vlasovci ad.).
Svědění pokožky (a na to navázané vykusování srsti) může dále způsobit:
- nedostatek vitamínů či některých živin,
- plísňová onemocnění,
- poranění,
- nerovnováha hormonů štítné žlázy,
- autoimunitní onemocnění,
- problémy s ledvinami či játry.
Okusování a nadměrné olizování srsti je pro kočky také prostředkem ke zklidnění, např. při pooperačních bolestech nebo ve stresových situacích.
Jak vykusování srsti vyřešit?
Vykusování srsti není radno podceňovat – pokud jej nebudete řešit, hrozí infekce pokožky a její zánět. Postižené místo oteče a zčervená, bývá bolestivé a teplé na dotek.
V první řadě proto konzultujte problém s veterinářem, zejména pokud už má kočka v srsti lysá místa nebo vykusování doprovází další příznaky – např. letargie, nechutenství či zvracení. Okamžitá návštěva zvěrolékaře je na místě i v případě, že kočka již zánětem pokožky trpí.
Veterinář vašeho mazlíčka důkladně prohlédne a s pomocí testů stanoví příčinu zdravotních problémů. Při napadení parazity předepíše antiparazitika, v případě potravinové intolerance doporučí vhodné krmivo bez alergenní složky. Existují dokonce přípravky, které kočce mohou pomoci během stresových situací.
Pro rychlejší hojení poškozené pokožky a obnovu srsti pak slouží řada preparátů s vysokým obsahem biotinu a dalších účinných látek. Jde zejména o:
Canina Cat-Felltop-Gel
Emulze pro vnitřní užívání Canina Cat-Felltop-Gel pomáhá ztlumit svědění a potlačuje kožní vyrážku způsobenou alergickou reakcí, ekzémem či lišejem.
Hlavní účinnou složkou přípravku je biotin (vitamín H – 0,33 mg na 1 ml preparátu) v kombinaci se zinkem. Nedostatek těchto látek se projevuje línáním (i v oblasti obličeje – vznikají tzv. „brýle“), ztrátou pigmentu a vznikem lupů.
Doporučená denní dávka je 1 až 2 čajové lžičky (jedna lžička odpovídá 1 ml preparátu) dle velikosti zvířete po dobu 8 týdnů. V případě těžších projevů nedostatku vitamínu H zdvojnásobte dávku po dobu prvních 4 týdnů na 2 až 4 čajové lžičky denně.
Canina PETVITAL Biotin -Tabs
Alternativou ke gelu jsou tablety Canina PETVITAL Biotin -Tabs s vysokým obsahem vitamínu H (1 mg biotinu na 1 g přípravku). Preparát působí příznivě na přeschlou, lupovitou a svědivou pokožku i na a suchou a lámavou srst.
Terapeutické účinky přípravku podporuje také přítomnost vitamínů B2 (riboflavinu), B3 (kyseliny nikotinové) a B4 (cholinchloridu). Je vhodné jej podávat současně s léky doporučenými veterinářem.
Doporučená dávka je 1 tableta denně do vymizení příznaků, popř. po dobu 8 týdnů.
Canina PETVITAL Derm Liquid
Canina PETVITAL Derm Liquid s obsahem zinku a nenasycených mastných kyselin (omega-3 a omega-6) podporuje látkovou výměnu v kůži koček při kožních onemocněních a velkých ztrátách srsti.
Přírodním zdrojem mastných kyselin je pupalka dvouletá a drobní mořští korýši. Mezi hlavní účinné látky preparátu patří také vitamín E (0,14 mg na 1 ml přípravku), biotin a D-panthenol.
Doporučené dávkování je 5 kapek denně. Podávejte spolu s krmivem po dobu nejvýše 6 týdnů.