Kočka a průjem: příznaky, příčiny a domácí léčba
Jak poznat průjem u kočky?
Průjem u koček se projevuje měkkou až vodnatou stolicí, kterou má zvíře potíže udržet. V důsledku toho se vyprazdňuje častěji než obvykle. U dospělého zdravého zvířete nepředstavuje průjmové onemocnění zásadní problém a odezní během jednoho dne.
Pokud ale průjmové onemocnění doprovází únava, apatie a malátnost, konzultujte problém s veterinářem. Může jít totiž o počínající dehydrataci a ztrátu důležitých minerálů, bez kterých se organismus kočky neobejde. Zejména pro koťata a starší jedince může být ztráta tekutin a elektrolytů fatální. Mezi další příznaky dehydratace a nedostatku minerálů patří:
- suché a lepkavé dásně,
- zrychlené dýchání a zvýšený srdeční tep,
- špatná elasticita kůže,
- křeče až kolaps.
Dalším varovným příznakem je přítomnost hlenu nebo krve. Krev ve stolici může nabývat dvou barev: světle červené nebo tmavé až dehtovité.
Světle červená krev obvykle značí krvácení v oblasti konečníku nebo dolní části střev. Tmavá, dehtovitá krev je naopak známkou krvácení v horních částech trávicího traktu, jako je žaludek nebo tenké střevo, kdy při průchodu trávicím ústrojím dochází k jejímu natrávení.
I v tomto případě patří řešení do rukou zvěrolékaře. Na toho se ihned obraťte také ve chvíli, kdy průjmové onemocnění doprovází zvracení.
Co je příčinou průjmu?
Zdaleka nejčastějším důvodem průjmového onemocnění je změna stravy, které kočce zkrátka „nesedne“. Při úpravě diety totiž trvá 7 až 10 dní, než si organismus zvířete na nové složení potravy zvykne. Je proto vhodné přivykat kočku na novou stravu postupně.
Pokud se řídká stolice objevuje po podání určité stravy často, bývá na vině potravinová alergie. Mezi nejčastější alergeny patří hovězí, kuřecí a rybí maso, méně častěji pak pšenice, ječmen, kukuřice, mléčné výrobky a vajíčka. Potravinové alergie typicky doprovází urputné škrábání, popř. vykusování srsti.
Dlouhodobým podáváním nevhodné stravy (např. s vysokým obsahem sacharidů, ve kterých dochází k přemnožení určitých bakterií) může dojít k rozvoji idiopatických střevních zánětů, kdy tkáň poškozuje vlastní imunitní systém kočky.
Dalším důvodem, proč se průjem přechodně objeví, je podávání určitých léků: antibiotik, steroidních a nesteroidních analgetik nebo přípravků proti astmatu a pro léčbu srdečních onemocnění.
Přítomnost krve ve stolici může značit bakteriální či jinou infekci (např. napadení vnitřními parazity), ale i jiné zdravotní problémy, např.:
- otravu (např. následkem okusování tulipánu, filodendronu nebo lilie),
- zánět slinivky břišní (pankreatitida),
- nádorové onemocnění,
- porucha funkce jater,
- nadměrná aktivita štítné žlázy (hypertyreóza),
- nedostatek vitamínu B12.
Léčba průjmu u kočky
V první řadě zamezte kočce na 12 až 24 hodin přístup k potravě – tím pomůžete „resetování“ jejího trávicího systému. Poté zahajte několikadenní dietu s lehce stravitelnou potravou, jako jsou např. vařená kuřecí prsa s rýží. Po celou dobu domácí léčby je nutné, aby zvíře mělo přístup k dostatku čerstvé vody.
Pokud se průjem nelepší a naopak se objevují další z výše popsaných příznaků, neprodleně kontaktujte veterináře. Při výrazných ztrátách vody a minerálů je nutné nasadit léčbu v podobě intravenózního fyziologického roztoku a antibiotik.
Odborník zároveň vyloučí další příčiny průjmového onemocnění. Po odeznění problémů lze dále provést např. testy na potravinové alergie a na základě výsledků upravit stravu tak, aby zvířeti nepůsobila problémy.
S průjmem a dalšími zažívacími problémy může kočce pomoci např. přípravek Canina Moortränke.
Canina Moortränke
Canina Moortränke podporuje zdraví střev, zejména při zažívacích problémech, podrážděné sliznici – jícen, žaludek, střeva – a při změně konzistence trusu (včetně průjmu).
Preparát obsahuje čistě přírodní složky, především tzv. huminové látky z rašelinového extraktu. Ty pomáhají zklidnit podrážděná střeva a podporují normální střevní motilitu, detoxikují organismus a prostřednictvím tzv. Peyerových plátů posilují imunitní systém zvířete.
Před použitím roztok protřepejte a zamíchejte jej do potravy. Nepřekračujte denní dávku 20 ml. Součástí lahvičky je odměrka. Doporučené dávkování je následující:
Hmotnost zvířete |
do 5 kg |
5 –10 kg |
10–20 kg |
Denní dávka |
2,5 ml |
5 ml |
10 ml |