Jak psovi po bodnutí včelou či vosou rychle pomoct
Zvídavou povahu našich čtyřnohých kamarádů bývá obtížné zkrotit. Stačí tak chvíle nepozornosti, aby se pes s medonosným hmyzem seznámil blíže, než by si býval přál. Jak zvířeti od bodnutí včelou či vosou ulevit a kdy zavolat veterinářovi?
Bodnutí psa včelou či vosou nemusíte vidět na vlastní oči, spolehlivě ho ale poznáte podle následujících příznaků:
- zvíře naříká, může i výt – jed vos a včel totiž obsahuje látky, který silně dráždí receptory bolesti,
- pes si postižené místo (např. packu) okusuje a snaží se jej nadlehčit; pokud jej hmyz bodl do tlamy, škrábe si ji,
- postižené místo otéká,
- při bodnutí v oblasti tlamy pes sliní a může se mu hůře dýchat.
Co v takové chvíli dělat? Především se snažte být v klidu – pes totiž vaše rozpoložení snadno pozná a naladí se na něj. Začne panikařit, stoupne mu srdeční tep a jed ze žihadla se rychleji roznese.
Ránu prozkoumejte a případné žihadlo vytáhněte, např. kreditní kartou, se kterou jej podeberete. Při odstranění postupujte směrem k vpichu a dejte si pozor, ať nezmáčknete jedový váček. Do rány byste vypustili další jed.
Je-li to možné, postižené místo chlaďte, např. pomocí mražené zeleniny zabalené v ručníku. Nikdy ale nepřikládejte led na kůži napřímo, mohli byste psovi způsobit omrzliny. Drcený led použijte jen v případě, že hmyz bodnul psa v oblasti tlamy. Dávejte ale pozor, aby zvíře částice mražené vody nevdechlo.
Mohu podat psovi lék na alergii?
Jednou z hlavních složek včelího a vosího jedu je histamin. Tato látka rozšiřuje cévní řečiště a mj. se podílí na rozvoji otoku, který utlačuje okolní tkáň a vede k bolesti. A právě tuto sloučeninu blokují tzv. antihistaminika, sloučeniny, které jsou hlavní účinnou látkou v lécích na alergii.
Pokud váš pes tyto léky užívá, není od věci je použít. To ale neplatí pro preparáty určené pro lidi, kterými se majitelé snaží zvířeti v dobré víře často pomoci – obsahují totiž sloučeniny, které mohou zvířeti ublížit. Jejich podání proto vždy nejprve konzultujte s veterinářem.
Canina Capha balzám
Podrážděnou kůži po bodnutí zmírníte také s balzámem s obsahem heřmánku a šalvěje. Canina Capha Balzám pokožku zklidňuje a zabraňuje otoku, má ale i analgetické účinky (působí proti bolesti). Podporuje také hojení ran.
Přípravek se na postižené místo nanáší jednou až třikrát denně pomocí vatového tamponu, popř. na špičce prstu (před aplikací si důkladně umyjte ruce).
Doporučené dávkování: 1 až 2 kapky u menších zvířat (do 5 kg tělesné hmotnosti), 3 až 6 kapek u větších psů.
Kdy jet k veterináři?
Kontakt psa s bodavým hmyzem může vyústit v daleko horší následky než setkání s parazity (viz článek o přírodních repelentech). Nebezpečné je zejména bodnutí zvířete v oblasti tlamy, u menších psů a štěňat představuje riziko ale jakékoliv žihadlo.
V některých případech může dojít k tzv. anafylaktickému šoku, tedy systémové alergické reakci organismu. Dochází k němu tehdy, je-li pes alergický na nějakou složku jedu. Šok se může rozvíjet i několik hodin po bodnutí, dobře proto psa pozorujte. Mezi jeho projevy patří:
- pěna u tlamy,
- lapání po dechu,
- bledé sliznice (zejména dásně).
V extrémních případech dochází k poklesu krevního tlaku, což se projevuje celkovým kolapsem. Pokud pozorujete jakýkoliv z výše zmíněných příznaků, ihned převezte psa k veterináři – zvířeti totiž může jít o život.