Mytí šamponem není aktivita, ze které by byla většina psů nadšená. Čas od času se ale koupání naši domácí mazlíčci nevyhnou. Přečtěte si, jak při mytí psa postupovat a jaké přípravky použít, abyste mu neublížili.

Základová fotografie zdarma na téma čistokrevný, detail, dívání

Zatímco u lidí je každodenní sprcha samozřejmostí, psi tak častou návštěvu koupelny nepotřebují. Za prvé se nepotí (jejich hlavním „chladícím“ orgánem není pokožka, ale oběhová soustava a jazyk), takže u nich logicky bakterie nepřetvářejí pot na zapáchající sloučeniny. 

A za druhé – srst psů má do určité míry samočistící schopnost, kterou šamponové přípravky narušují. Samotné namočení zvířeti až tak nevadí a je jedním ze způsobům, jak psa v létě ochladit. Při koupání v přírodních nádržích ale dejte pozor na nečistoty v uších a vnější parazity (viz naše články o čištění uší u psů a přírodních repelentech pro psy).

Samočistící schopnost psího kožichu vychází z jeho anatomie a fyziologie. Srst se skládá z:

  • vrchní vrstvy (pesíků) se silnějšími a delšími chlupy – hlavní funkcí je ochrana před vlhkem a mechanickým poraněním kůže; po odumření chlupy i s nalepenými nečistotami odpadnou,
  • spodní vrstvy (podsady) s jemnějšími a kratšími chlupy – chrání zvíře před chladem,
  • mazových žláz – maz, který produkují, brání dehydrataci kůže a funguje jako ochranná bariéra proti parazitům a mikroorganismům.

Různé typy psí srsti: 1) srst s podsadou, 2) hladká srst, 3) hedvábná srst, 4) kudrnatá srst, 5) hrubá srst. Zdroj: cs.wikipedia.org

Odstraněním mazu šamponem dochází k vysušení a podráždění kůže, v pokročilých případech se může objevit infekce. Varovným příznakem je škrábání po koupeli a zarudlá pokožka.

K mytí šamponem přistupte ve chvíli, kdy kožich zapáchá nebo je výrazně znečištěný, např. bahnem. Čistota je důležitá i proto, že řada majitelů se svými psy sdílí gauč a postel – a nečistoty v srsti mohou být zdrojem nebezpečných parazitů a patogenů. Pozor, štěňata do 2 měsíců věku vždy jen opatrně opláchněte slabým proudem vlažné vody.

 

Jak při mytí psa postupovat

Ideální je ještě před koupáním srst rozčesat, zejména pokud má pes středně dlouhé až dlouhé chlupy. Tím odstraníte hrubé nečistoty, umožníte šamponu lépe účinkovat a zabráníte slepování jednotlivých pramenů po koupeli.

Nejlepším místem pro mytí psa je samozřejmě vana. U malých plemen si ale vystačíte i s umyvadlem, u větších zase dobře poslouží sprchový kout. Po celou dobu mluvte na zvíře klidným hlasem a postupujte podle těchto kroků:

  1. Osprchujte psa jemným proudem vlažné vody svrchu – od hlavy až po špičku ocasu – i zespodu. U větších plemen, která se snadno přehřívají, může být voda klidně studenější (ale ne úplně ledová).
  2. Naneste na srst malé množství šamponu pro psy (viz níže) a jemně jej do kožichu vmasírujte, aby se po celé srsti rozprostřela pěna. Dejte dobrý pozor, aby se šampon nedostal zvířete do očí, nosu, uší či do tlamy.
  3. Nechte přípravek několik minut působit a spláchněte jej. Srst dobře promněte, abyste odstranili všechny zbytky šamponu – i velmi malé množství může kůži podráždit.
  4. Přiložením ručníku psa osušte. U dlouhosrstých a a hrubosrstých plemen použijte fén nastavený na studený vzduch a srst během sušení rozčesávejte. Na trhu jsou k dostání i speciální fény pro psy, které negenerují horký vzduch.

Podobně jako např. u čištění zubů je potřeba, aby si zvíře na mytí a kartáčování zvykalo už odmala.

 

Canina Mineral šampon

Canina Mineral šampon pro lesklou srst a zdravou kůži. Přípravek obsahuje minerály z Mrtvého moře (vápník, hořčík, sodík, železo a brom) ve vysoké koncentraci, které podporují zdraví pokožky a tiší její podráždění.

Přípravek používejte dle potřeby (viz výše). Vetřete malé množství šamponu rovnoměrně do vlhké srsti, promasírujte a nechte několik minut působit. Poté srst důkladně opláchněte. Vhodné pro psy od 8 týdnů věku.

Canina Hafermilch šampon

Canina Hafermilch šampon je určený pro psy s citlivou pokožkou a alergiemi a pro štěňata. Hlavní účinnou složkou je ovesné mléko, které kůži zklidňuje a odstraňuje nečistoty. Je vhodný i při popraskané a suché pokožce.

Návod na použití: naneste malé množství šamponu na srst, napěňte jej a rozvrstvěte, nechte několik minut působit a poté důkladně opláchněte.

Canina PETVITAL Bio Fresh & Clean šampon

Canina PETVITAL Bio Fresh & Clean šampon je určený pro odstranění intenzivního zápachu ze srsti, např. tlejících organických zbytků, ve kterých se pes vyválel. Likvidaci výrazného pachu zajišťuje mikrobiologická složka přípravku.

Návod na použití: vetřete šampon do vlhké srsti a nechte působit 5 až 10 minut. Poté přípravek opláchněte. V případě přetrvávajícího zápachu můžete celý postup po 1 týdnu zopakovat.