File:Miniature Schnauzer R 02.JPG

Míšní infarkt psů – odborně nazývaný fibrokartilaginózní embolie – je postrachem řady chovatelů větších plemen. Při tomto vážném stavu k se částečně či úplně zablokuje cévní zásobení části míšních nervů, které přenášejí signály z mozku do různých částí těla.

Kvůli omezenému přísunu živin nejsou míšní nervy schopny vykonávat svou činnost, v extrémním případě může dojít k jejich poškození a odumření. 

K infarktu míchy dochází zpravidla u středních a velkých psích plemen, trápí ale také sheltie a malé knírače. Nejčastěji postihuje vitální mladé psy ve věku 3 až 6 let bez předchozích zdravotních problémů.

Na vině je odštěpek vyhřeznuté meziobratlové ploténky, který se dostane do krevního oběhu v oblasti páteře a zablokuje zde již zmíněné cévní zásobení. Tím se také infarkt míchy liší od srdečního infarktu a mozkové mrtvice, kdy přívod živin omezuje krevní sraženina. Stav vždy vyžaduje co nejrychlejší návštěvu veterináře.

Samotné ploténky jsou uloženy mezi obratli a skládají se z chrupavčitého prstence a elastického gelového středu. Jejich hlavní funkcí je tlumení a absorpce nárazů. A právě při nadměrném zatížení nebo vinou špatného pohybu (např. při aportu či jiné hře) může dojít k prolomení prstence, vyhřeznutí gelové substance a odlomení malého kousku.

File:Disc herniation - Degeneration Prolapse Extrusion Sequestration -- Smart-Servier.jpg

Jednotlivé fáze výhřezu gelové středu meziobratlové ploténky (červená barva – znázorněno na lidské páteři). Zdroj: commons.wikimedia.org

Projevy infarktu míchy

Mezi hlavní projevy míšního infarktu patří slabost jedné nebo více končetin (typicky zadních, v některých případech ale infarkt ovlivní i přední končetiny). U vážnějších případů dochází k paralýze – zvíře za sebou končetinu tahá a není schopno se na ni postavit.

K postižení dochází zpravidla na levé nebo pravé straně těla, podle toho, kde kousek ploténky míšní cévy zablokoval. Tato polovina je pak na první pohled povislejší a pes ji hůře ovládá.

Stav nebývá bolestivý (u některých zvířat se přesto může bolest po několika hodinách objevit) a s přibývajícím časem se zpravidla nezhoršuje, spíše naopak. Dobrou zprávou také je, že jednou prodělaný míšní infarkt nezvyšuje riziko další epizody.

Léčba infarktu míchy u psa

Při návštěvě zhodnotí veterinář celkový stav zvířete a provede neurologická vyšetření, popř. také rentgen páteře (pro vyloučení zlomeniny nebo jiného mechanického poškození míchy). Definitivně dokáže diagnózu míšního infarktu potvrdit zpravidla magnetická rezonance. 

Infarkt míchy nelze operovat, proto léčba spočívá v mírnění symptomů. Organismus psa si ve většině případů vytvoří pro míšní nervy nové cévní zásobení. To lze podpořit i hyperbarickou kyslíkovou terapií, kdy se díky vyššímu okysličení krve dostane do postiženého místa více živin. Tím se zvyšuje šance na plné uzdravení. 

Pokud je pes paralyzovaný např. na zadní nohy, je důležité každých několik hodin měnit jeho polohu, aby nevznikly proleženiny. Zvíře by mělo odpočívat na měkké podložce, nikdy ne na tvrdé zemi. V některých případech je důležité psovi pomoci s vylučováním, jinak hrozí riziko zánětu močových cest – to lze vyřešit např. s pomocí veterináře zavedením cévky do močového měchýře.

Důležitou součástí léčby je dále mírnění zánětu (může nervy a cévy dále utlačovat) a fyziologická rehabilitace. Ta nejčastěji zahrnuje:

  • strečink a masáže,
  • laserovou terapii,
  • cvičení na běžeckém pásu ve vodě.

Až u 75 % případů se během 2 až 6 týdnů psovi schopnost chodit navrátí v plné nebo téměř plné míře. 

K potlačení zánětu – vedle tzv. antiflogistik – mohou napomoci také vitamíny C a E. Tyto látky jsou silné antioxidanty vychytávající volné radikály, které se ve zvýšené míře vyskytují v zanícené tkáni a dále ji poškozují.

Vitamín C navíc zásadním způsobem přispívá k pevnosti elastických tkání, které jsou základem meziobratlových plotének. (Více informací o funkci jednotlivých vitamínů jsme pro vás připravili v článku vitamíny pro psy.)

Multivitamínová emulze Canina Canivita

Emulze Canina Canivita obsahuje 11 vitamínů na podporu imunitního systému a látkové výměny. Hlavní předností přípravku je rychlé vstřebání. Emulze obsahuje vitamíny A, B2 (riboflavin), B3 (kyselina nikotinová), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) B12 (kobalamin), D3, E1 a K3.

Doporučená denní dávka je 0,5 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti (polovina lžičky odpovídá 5 ml přípravku). Při extrémním stresu a regeneraci může být dávka zdvojnásobena.

Maximální dávka je 1,5 čajové lžičky (15 ml emulze). Nepodávejte s vitamínem D2.

Canina V25 (Vitamin-Tabs)

Canina V25 (Vitamin-Tabs) obsahuje všechny nezbytné vitamíny pro prospívání psa, včetně zmíněných vitamínů C a E. Přípravek je také bohatý na bílkoviny (21 % celkového složení), obsahuje také dextrózu a zdraví prospěšné tuky. Zdrojem všech látek jsou především pivovarské kvasnice.

Podávejte 1 tabletu na 10 kg tělesné hmotnosti (max. 3 tablety). Při regeneraci a extrémní zátěži můžete dávku přípravku krátkodobě zvýšit.