Jako hárání označujeme období reprodukčního cyklu, během kterého může fena zabřeznout. Hárání se poprvé objevuje v době pohlavní zralosti. U menších plemen přichází dříve (často už ve věku 6 měsíců), u větších se první říje může dostavit až ve 2 letech věku.

Pes, Děvka Mollie Zlatý Retrívr, Pes Za Pomoc

Hárání trvá 2 až 3 týdny a jeho frekvence se liší podle rasy: některá malá plemena hárají i třikrát do roka, jiná jen jednou (např. basenji).

 

Jak poznat hárání feny

Období říje poznáte podle výrazné změny chování zvířete. Fenka je nervózní a nesvá, v důsledku nateklé děložní sliznice se objevuje krvácení z pohlavního ústrojí – dobře známé „špinění“. Může se také měnit apetit zvířete, kdy žere větší či menší množství potravy, než je u něj zvykem.

Typická je i zvýšená frekvence močení. Fena močí vylučuje feromony, díky kterým fena sice psům neodolatelně voní, do své blízkosti je ale nepustí a na příliš dotírající psy může i zaútočit. Tato první – předříjová – fáze trvá 7 až 10 dní a následně přechází do říje.

V říji je fenka ochotna k připuštění, což dává najevo prohnutím zad („nastavováním se“) a stočením ocasu na stranu. V tomto období fena ráda utíká, je proto potřeba ji důsledně hlídat, a to i na zahradě. Výtok se mění z krvavého na vodnatý. Říje trvá opět 7 až 10 dní.

Následuje tzv. luteální fáze, ve které může dojít k vlastnímu zabřeznutí. Výtok postupně mizí a tělo se vylučováním hormonů připravuje na březost, což může u některých fen navodit tzv. pseudograviditu. Po několika týdnech se hormonální hladina ustálí a hárání končí.

U prvně hárajících fen se může objevit tzv. neviditelná říje. Zvíře vykazuje všechny příznaky hárání kromě výtoku. Ke stáří se frekvence hárání často snižuje, přesto i ve vyšším věku může fena zabřeznout.

 

Jak si s háráním feny poradit?

Pomoci feně od psích nápadníků není jednoduché, příroda je zkrátka mocnější než naše dobře míněné konání. Existuje ale několik triků, jak zvířeti (i sobě) ulevit.

Radikálním řešením je kastrace. Může přijít ke slovu v okamžiku, kdy už fena štěňata měla a další nejsou v plánu. Tento zákrok je zároveň účinnou prevencí proti nádorovým onemocněním mléčných žláz a pohlavního ústrojí. Vhodná může být také u starších fen, kterým by březost mohla ublížit. Není ovšem bez rizika; vykastrované feny mají sklon k tloustnutí a mohou se pomočovat.

Proti znečištění pelechu, koberce a dalších ploch v období špinění existují speciální textilní kalhotky s vyměnitelnými vložkami, které seženete v každém zverimexu. Počítejte s tím, že chvíli potrvá, než si na ně zvíře zvykne. Přes noc je fence sundejte, aby nedošlo k zánětu pohlavních cest.

V období hárání voďte fenu vodítku a vybírejte trasy, kudy se pejskaři moc nepouští (což ale např. ve městech nemusí být jednoduché). Důležité je fenku naučit povel sedni a využívat jej, kdykoliv ji nějaký pes začne obtěžovat.