Pes, Mladé Štěně, Mladá Fena

Poporodní eklampsie (také hypokalcémie) je potenciálně život ohrožující stav, kdy u kojící feny dojde k výraznému snížení vápníku v krvi. Onemocnění se může rozvinout i během březosti – potom mluvíme o tzv. preeklampsii.

Kalcium se mj. podílí na správném fungování svalů a nervové soustavy. Při jeho nedostatku proto dochází ke svalovým záškubům, toporné chůzi a třesu, v pozdějších fázích eklampsie k výrazným křečím.

Mezi další příznaky deficitu vápníku v krvi, na které byste u kojících a březích fen měli dát pozor, patří:

 • nezájem o štěňata,
 • kňučení a lapání po dechu,
 • zvracení a průjem,
 • horečka.

Pokud se s léčbou onemocnění nezačne včas, končí kómatem a smrtí. Při podezření na eklampsii ihned odstavte štěňata a navštivte s fenou veterináře, než dojde ke zhoršení stavu! Mezitím je samozřejmě nutné štěňata vhodně přikrmovat.

Příčiny a výskyt eklampsie

K eklampsii dochází nejčastěji mezi 1. a 5. týdnem života štěňat, kdy konzumují nejvíce mateřského mléka. To obsahuje vysoké množství vápníku, potřebného pro správný vývoj kostí, zubů a celkové prospívání (nedostatek kalcia u štěňat vede např. k dysplazii kyčelního kloubu či k panostitidě).

Snížení vápníku v krvi pod bezpečnou mez u březí feny je důsledkem výdeje velkého množství kalcia mj. na vývoj kostry plodu (preeklampsie, viz výše).

Spouštěcím faktorem onemocnění je zpravidla špatně vyvážená strava, která nedokáže pokrýt nutriční nároky březí či kojící feny. Za nedostatkem vápníku v krevním oběhu ale může být i dysfunkce štítné žlázy, kdy nevylučuje dostatek parathormonu. Nízké množství tohoto hormonu negativně ovlivňuje zpětnou vstřebatelnost vápníku v ledvinách – a snižuje tak jeho množství v krvi zvířete.

Eklampsii může způsobit také:

 • selhání ledvin,
 • nedostatečné vstřebávání vápníku v tenkém střevě,
 • zvýšený obsah fosforu ve stravě (např. v důsledku nesprávného barfování),
 • akutní zánět slinivky,
 • otrava šťavelany (vyskytují se např. ve filodendronu, tchýnině jazyku nebo v lopatkovci).

Více ohroženy jsou feny, které věnují štěňatům nadměrnou pozornost. Toto chování se typicky vyskytuje u malých plemen, např. u čivav, trpasličích pinčů a pudlů či pomeranianů.

Léčba a prevence preeklampsie a eklampsie u psů

Léčení obou nemocí patří výhradně do rukou veterináře. Na základě příznaků, laboratorních testů a EKG určí, zda je stav zvířete výsledkem nebezpečně nízkého množství vápníku v krvi.

Cílem vyšetření je také vyloučit onemocnění s podobnými projevy, např. hypoglykemii (nízká hladina krevního cukru), zánět děložní stěny (metritidu) či zánět mléčných žláz (mastitidu).

Pokud se přítomnost preeklampsie, resp. eklampsie potvrdí, zvěrolékař feně nitrožilně aplikuje roztok s kalciem. Zvíře je pak nutné nejméně 24 hodin monitorovat a množství podaného vápníku případně upravit. Příliš vysoká hladina tohoto prvku v krvi totiž zpomaluje srdeční tep a může vést až k arytmii.

V případě, že už fena trpí svalovými záškuby a záchvaty, podávají se spolu s roztokem kalcia antikonvulzivní léky zmírňující křeče (např. Diazepam, Valium).

Jedinou – ale zato účinnou – metodou, jak rozvoji onemocnění zabráníte, je dlouhodobě vyvážená strava s dostatkem kalcia. Na trhu existuje řada kvalitních krmiv, určených speciálně pro březí a kojící feny. Výborný preventivní efekt mají také potravinové doplňky s vápníkem.

Canina Algenkalk

Canina Algenkalk je mimořádně dobře využitelným zdrojem vápníku pro správný vývoj a udržování kostí, zubů, nervové soustavy a srážlivosti krve v optimálním stavu. Kromě kalcia obsahuje také hořčík, jód a další důležité prvky. Jejich zdrojem je moučka z červené mořské řasy Lithothamnium calcareum.

Přípravek se dávkuje pomocí čajové lžičky (1 lžička odpovídá přibližně 14 gramům preparátu). Kromě březích a kojících fen je vhodný i pro štěňata a dospělé psy.

Doporučená denní dávka se řídí hmotností zvířete:

Dávka na 1 kg tělesné hmotnosti
Štěňata 2 – 4 měsíců 1,6 g
Mladí psi 5 – 6 měsíců 1 g
Mladí psi 7 – 12 měsíců 0,6 g
Dospělí psi od 12 měsíců 0,3 g

U březích fen od 6. týdne březosti a kojících fen se dávkování řídí počtem štěňat:

Dávka na 1 kg tělesné hmotnosti
1–3 štěňata 0,6 g
4–6 štěňat 0,7 g
7 a více štěňat 0,8 g

Canina Calcium Carbonat

Canina Calcium carbonat prášek zaručuje zvýšený přísun vápníku během březosti a kojení. Pomáhá také udržovat optimální struktury kostí, svalů a zubů a slouží jako ochrana proti osteoporóze.

Přípravek se dávkuje pomocí čajové lžičky (1 lžička odpovídá přibližně 12 gramům preparátu).

Doporučená denní dávka se řídí hmotností zvířete a druhem krmiva, do kterého přípravek přimícháváte:

Tělesná hmotnost zvířete

do 10 kg

10–20 kg

nad 20 kg

Suché krmivo

0,5 čajové lžičky

1 čajová lžička

1,5 čajové lžičky

Vlhké krmivo

1 čajová lžička

1,5 čajové lžičky

2 čajové lžičky

Domácí krmivo

1 čajová lžička

2 čajové lžičky

3 čajové lžičky

U březích fen od 30. dne březosti dávku z tabulky zdvojnásobte.

U kojících fen dávku z tabulky zvyšte následovně:

 • při 4 štěňatech navyšte dávku dvojnásobně,
 • při 5–6 štěňatech navyšte dávku čtyřnásobně,
 • při více než 6 štěňatech navyšte dávku pětinásobně.