Dysplazie je částečně podmíněná geneticky, zčásti se na ni podílí vnější podmínky, hlavně pohybová zátěž a kvalita stravy. Porucha se většinou vyskytuje na obou kyčelních kloubech, výjimkou ale není ani jednostranná dysplazie.

Co dysplazie přesně znamená?

Abychom dysplazii porozuměli, musíme si nejprve vysvětlit stavbu a funkci kyčelního kloubu. Tato část těla se skládá z kloubní jamky (najdete ji na pánevní kosti) a hlavice stehenní kosti, která má kulový tvar a do jamky pevně zapadá. Kyčelní kloub kryje kloubní pouzdro, tzv. kapitální vaz, který mj. brání vyskočení hlavice z jamky.

Anatomie kyčelního kloubu. Zdroj: wikimedia.org

Kyčelní klouby mají dvě hlavní funkce:

 • drží stavbu těla (u některých ras nese až 40 % hmotnosti zvířete), 
 • zajišťují pohyb (chůzi a běh).

8 týdnů po narození je velká část kyčelního kloubu tvořena chrupavkou, potom postupně osifikuje – mění se v kost. Tyto 2 měsíce jsou pro správný vývoj pohybového aparátu kritické. Relativně měkká chrupavka se snadno poškodí, např. vlivem zvýšené pohybové zátěže. Může dojít i k uvolnění vazu – kloub je pak náchylný k „vyskakování“ mimo jamku.

Problémem je i nekvalitní strava, kdy klouby nemají pro svůj vývoj dostatek potřebných živin. Po osifikaci pak hlavice stehenní kosti do pouzdra přesně nezapadá a postupně se obrušuje. Tomu se tělo brání tvorbou kostěných výrůstků, které ale hlavici dráždí – zakončení stehenní kosti se dál obrušuje a vzniká bolestivý zánět.

Která plemena jsou k dysplazii kyčelního kloubu náchylná?

Dysplazií trpí především velká plemena psů, u kterých jsou klouby vinou velké hmotnosti při rozběhu a skocích nadměrně zatížené. Kvůli rychlému růstu (během prvního roku života může hmotnost psa vzrůst až 100násobně) je také vyšší šance špatného vývoje vlivem absence vhodných živin. 

Dysplazie kyčelního kloubu je častá u těchto ras:

 • zlatý retrívr,
 • rotvajler,
 • německý ovčák,
 • bernardýn,
 • novofundlandský pes,
 • bernský salašnický pes,
 • mastif,
 • velký knírač.

Jak se dysplazie kyčelního kloubu projevuje?

V prvních 4 měsících se dysplazie většinou nijak neprojevuje, od 5. měsíce ale může být nástup problémů poměrně rychlý. Poškozené klouby psa bolí, zvíře často odmítá pohybové aktivity – hlavně ty, které jsou spojené s vyšší zátěží kyčelních kloubů: výskoky do auta a na gauč nebo chůze po schodech.

Psi s dysplazií často kulhají, vybočují pánev a při chůzi odpočívají, aby si od bolesti ulevili. V těžkých případech může dojít až k rozvoji artrózy. V této fázi onemocnění je šance na úplné vyléčení bohužel mizivá; zásadní je proto prevence a včasné vyšetření zvířete (provádí se už ve 3. měsíci).

 

Jak dysplazii kyčelního kloubu předcházet a jak ji léčit?

Riziko dysplazie můžete snížit sami. V prvních dvou měsících života berte štěně na kratší procházky, zamezte jeho skákání do výšky a seskokům na tvrdý podklad.

Důležitý je dostatečný přísun látek, které se podílejí na vývoji kloubů: minerálů, vitamínů, kolagenu, chondroitin sulfátu a dalších sloučenin. Základem je kvalitní krmivo a doplňky stravy, které suplují chybějící látky. 

Potravinové doplňky se hodí i pro psy s rozvinutou dysplazií, kterým ulevují od bolesti a zvyšují kvalitu jejich života. Před jejich užíváním se nezapomeňte poradit se svým veterinářem, zda jsou pro vašeho mazlíčka vhodné.

Canhydrox GAG

Canhydrox GAG obsahuje hydroxyapatit a vápník ve formě citrátu vápenatého, které pomáhají se správným vývojem kostí a chrupavek.

Součástí přípravku je tzv. ETA kyselina (působí protizánětlivě a potlačuje bolest) a vitamín C, který umožňuje tvorbu kolagenu – ten je důležitým stavebním prvkem šlach a kloubních chrupavek.

Canhydrox GAG se hodí se pro štěňata i mladé psy. Doporučené denní dávkování je následující:

 • mladí psi (od 8 týdnů věku do 15. měsíce): preventivně 2 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti,
 • psi s vadným postojem končetin: 4 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti nejméně po dobu 4 měsíců, následně 2 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti,
 • psi po zlomenině kostí: 4 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti v průběhu hojení.

Maximální denní dávka je 16 tablet.

Canina Algenkalk

Canina Algenkalk je mimořádně dobře využitelným zdrojem vápníku pro správný vývoj a udržování kostí, zubů, nervové soustavy a srážlivosti krve v optimálním stavu. Kromě kalcia obsahuje také hořčík, jód a další důležité prvky. Jejich zdrojem je moučka z červené mořské řasy Lithothamnium calcareum.

Přípravek se dávkuje pomocí čajové lžičky (1 lžička odpovídá přibližně 14 gramům preparátu). Je vhodný i pro štěňata a dospělé psy.

Žádoucí poměr Ca / P u dospělých psů je 1,2 : 1, u mladých rostoucích jedinců větších, velkých a obřích plemen v době výměny chrupu a intenzivního růstu by však měl činit 1,5 – 1,9 : 1, vždy ve prospěch vápníku.

Doporučená denní dávka se řídí hmotností zvířete:

  Dávka na 1 kg tělesné hmotnosti
Štěňata 2 – 4 měsíců 1,6 g
 Mladí psi 5 – 6 měsíců 1 g
 Mladí psi 7 – 12 měsíců 0,6 g
Dospělí psi od 12 měsíců 0,3 g

 Přípravek podávejte rozděleně, v několika dávkách – minimálně ve dvou, lépe ve 3 až 4 dávkách. Nepřekračujte doporučené dávkování.

PETVITAL Arthro-Tabs

Přípravek PETVITAL Arthro-Tabs urychluje kostní metabolismus. Díky tomu je léčení zraněného kloubu i ústup bolesti rychlejší.

Preparát obsahuje směs stopových prvků (železo, mangan, zinek, kobalt. molybden, měď), výtažky z kostivalu lékařského, vrby bílé a pryšce chvojky. Součástí přípravku je vitamín E, který vychytává tzv. volné radikály a tím brání vzniku zánětu.

Doporučené denní dávkování u štěňat a mladých psů jsou 2 tablety na 10 kg hmotnosti. Max. denní dávka je 12 tablet, maximální doba užívání 30 dnů. Po 6měsíční přestávce je možné kúru opakovat.