Bezoáry u koček – jak se jich zbavit a zabránit jejich tvorbě?
Trpí vaše kočka na vykašlávání chlupů a nevolnost? Pravděpodobně ji trápí tzv. trichobezoáry – přečtěte si, jak s nimi kočce pomoci a jak zabránit jejich další tvorbě.
Co jsou bezoáry a jak vznikají?
Kočky jsou čistotná zvířata, která o svou srst úzkostlivě dbají. Během čištění olizováním tak spolykají nemalé množství chlupů. Ty projdou za normálních podmínek trávicím ústrojím a zvíře je vyloučí.
Problém nastává v okamžiku, kdy zvíře nepřijímá dostatek vlákniny a vede sedavější způsob života. Vláknina totiž spolknuté chlupy „nabaluje“ a plní roli transportního média, pohyb zase podporuje peristaltiku trávicích orgánů (a tedy posouvání žaludečního a střevního obsahu správným směrem).
Bez těchto podpůrných faktorů se chlupy v žaludku koncentrují a vznikají zmíněné trichobezoáry, které mají tuhý charakter a jejich součástí jsou zpravidla i nečistoty ze srsti a kousky potravy.
Na vznik bezoárů jsou z – podstaty onemocnění – náchylnější plemena s delší srstí, např. birma, ragdoll, turecká van, mainská mývalí kočka nebo perská kočka.
Projevy bezoárů
To, že kočka trpí trichobezoáry, poznáte podle:
- dávení a zvracení (někdy zvíře dokáže bezoáry vyzvrátit),
- chronického kašle,
- nevolnosti a nechuti k jídlu (bezoáry dráždí žaludek, takže se překyseluje),
- apatie, popř. naříkavého mňoukání.
Pokud tyto příznaky pozorujete, navštivte okamžitě veterináře. Ten kočku prohlédne, prohmatá jí břicho a určí další postup. U menších útvarů mohou pomoci laxativa a přípravky na bázi jedlých olejů, které průchod bezoárů trávicím ústrojím usnadní.
Větší trichobezoáry ale mohou způsobit obstrukci (zneprůchodnění) střev. Nastává život ohrožující stav, který je nutné okamžitě řešit chirurgickým zákrokem. Při dávení bezoárů navíc hrozí, že je kočka vdechne.
Bezoárům je proto nutné předcházet. Prevence je naštěstí relativně snadná, levná – a pro zvíře mnohem méně stresující.
Jak bezoárům předcházet?
Množství volných chlupů v srsti snížíte pravidelným kartáčováním. Důkladně se mu věnujte zejména v době, kdy zvíře líná (tedy na jaře na a podzim).
Zásadní je také úprava potravy – měla by obsahovat vyšší podíl vlákniny, důležitá je i dostatečná hydratace zvířete. Skvělé výsledky mají potravinové doplňky s obsahem látek podporujících pročištění trávicího ústrojí.
S průchodem bezoárů trávicí soustavou mohou pomoci i přírodní oleje, které navíc obsahují sloučeniny posilující nervový systém a obranyschopnost.
Canina PETVITAL Catlax-Gel
Canina PETVITAL Catlax-Gel pomáhá se zmírněním potíží s bezoáry a brání jejich tvorbě. Přípravek obsahuje relativně vysoké množství vlákniny rostlinného původu, která chlupy obalí a umožní jejich průchod trávicí soustavou.
Podporující složkou je směs olejů a tuků. Preparát obsahuje také vitamín E (antioxidační vlastnosti).
Doporučené dávkování pro dospělé kočky je 1 čajová lžička 3krát týdně promíchaná s vlhkou potravou. U koťat je dávka poloviční (0,5 čajové lžičky 3krát týdně). Před podáním přípravek důkladně protřepejte. Otevřené balení ukládejte dnem vzhůru.
Canina Lososový olej
Doplňkové krmivo Canina Lososový olej obsahuje vysoké množství esenciálních mastných kyselin, které si organismus kočky neumí vyrobit – a jsou důležité pro regeneraci kůže, srsti a optimální látkovou výměnu. Zároveň usnadňují průchod spolknutých chlupů trávicím ústrojím.
Doporučená denní dávka: 2,5 ml pro dospělé kočky, u koťat asi poloviční množství. Olej důkladně zamíchejte do podávaného krmiva. Po otevření skladujte přípravek v ledničce a po dobu nejvýše 12 týdnů.