bezplatná Základová fotografie zdarma na téma bílá, bokeh, divoký Základová fotografie

Co přesně je artróza u koní?

Osteoartróza (nepřesně artróza) je degenerativní onemocnění kloubních struktur a přilehlých kostí, které má za následek – zejména u starších zvířat – chronické bolesti a výrazné omezení pohybu a tedy i kvality života. Poškození kloubů je nevratné, proto je důležité začít s podpůrnou léčbou co nejdříve.

Nejčastěji postižené bývají klouby, které v průběhu života kůň opakovaně zatěžuje. Typicky se jedná o:

  • metatarzofalangeální (korunkový) klouby,
  • proximální interfalangeální (spěnkové) klouby.
  • karpální klouby,
  • metakarpofalangeální (hleznový) klouby.

Vlivem opakovaného zatěžování kloubů dochází k opotřebení kloubní chrupavky a ztrátě její pružnosti. Často se rozvíjí zánět, který obnovu chrupavky zpomaluje a tím napomáhá její další degradaci. V dalších fázích osteoartrózy vznikají výrůstky (osteofyty), které kloubní strukturu mechanicky dráždí. Tím podporují další rozvoj zánětu a způsobují výraznou bolest projevující se především při pohybu.

Neléčená osteoartróza může vést k deformaci postiženého kloubu a ke ztrátě hybnosti dané končetiny. Zároveň vzrůstá riziko, že dojde v daném místě k poškození či přetržení vazu.

Mezi rizikové faktory pro rozvoj artrózy – vedle věku – patří:

  • poškození kloubního pouzdra následkem úrazu,
  • genetická zátěž (osteoartróza se častěji rozvíjí u plemen s náchylností k tzv. vývojovému ortopedickému onemocnění, např. u českého teplokrevníka, arabského plnokrevníka, anglického plnokrevníka či u fríského koně),
  • nadměrný fyzický trénink (zejména před dosažením dospělosti),
  • nedostatek glukosaminu, chondroitin sulfátu, hyaluronátu, vitamínu C a dalších látek ve stravě.

Nedostatečné množství dalších prvků a sloučenin (např. vápníku a vitamínů skupiny B) může průběh osteoartrózy zhoršit.

Příznaky a diagnóza artrózy u koní

Osteoartróza nemá v počátcích žádné projevy, popř. se manifestuje ztuhlostí postiženého kloubu a lehkým pokulháváním po větší fyzické zátěži. S tím, jak se poškození kloubních chrupavek prohlubuje, se přidávají další příznaky. Mezi nejčastější projevy patří:

  • otok kloubu, který je na dotek bolestivý a teplý,
  • výrazné kulhání,
  • neschopnost provést určité pohyby,
  • apatie a odmítání poslušnosti.

Ignorováním příznaků přispějete pouze k rychlejšímu rozvoji onemocnění! Pokud si u svého koně výše zmíněných příznaků všimnete, kontaktujte veterináře. Provede základní vyšetření, které (kromě vyšetření kloubů) spočívá v tzv. ohybovém testu – zvěrolékař ohne končetinu s podezřením na artrózu na 30 až 60 sekund v kloubu a poté přiměje koně klusat.

Pokud kůň reaguje negativně (kvůli bolesti), popř. kulhá, je vysoká šance, že dochází k rozvoji osteoartrózy. K potvrzení diagnózy může veterinář použít také rentgen, magnetickou rezonanci (MRI) i jiné diagnostické metody.

Léčba a prevence artrózy u koní

Bohužel zatím neexistují důkazy, že by se rozvoji osteoartrózy dalo zcela zabránit, vhodnými prostředky je ale možné zpomalit postup onemocnění. Okamžitou první pomocí je snížení zátěže zvířete, dlouhodobě je pak také potřeba stabilizovat jeho hmotnost (zejména má-li kůň nadváhu).

Pro zmírnění zánětu (a tedy otoku a bolesti) se předepisují nesteroidní protizánětlivé léky, popř. léčiva na bázi kortikosteroidů. Za účelem minimalizace artrózních projevů může veterinář dále doporučit:

  • podávání chondroitin sulfátu, glukosaminu a kyseliny hyaluronové (základních složek chrupavky, viz výše) ve formě doplňků stravy nebo kloubních injekcí,
  • biologickou léčbu,
  • fyzioterapii a sérii vhodných cviků,
  • chirurgickou léčbu (např. za účelem odstranění osteofytů).

Důležitá je také pravidelná péče o kopyta. Pomáhá stabilizovat postoj a pohyb zvířete do pozice, která kloubní struktury zbytečně nepřetěžuje. Vhodné je také zajistit koni nepřetržitý přístup do výběhu s měkkým – ideálně zatravněným – povrchem.

Progres onemocnění můžete zpomalit úpravou stravy či podáváním doplňků s dostatečným obsahem vápníku, vitamínů a dalších složek, jejichž nedostatek osteoartrózu u koní zhoršuje. Podávat můžete např. následující preparáty:

Canina EQUOLYT Calcium Carbonat

Canina EQUOLYT Calcium Carbonat s vysokým obsahem vápníku brání odvápnění, podporuje správný vývoj chrupavek a kostí a snižuje pravděpodobnost rozvoje vážných ortopedických problémů v pozdějším věku (včetně osteoartrózy).

Přípravek je vhodný pro mladá, dospělá i starší zvířata. Doporučenou denní dávku (2 až 4 polévkové lžíce podle hmotnosti zvířete) vmíchejte do denní krmné dávky. Jedna polévková lžíce odpovídá 30 g přípravku.

Canina EQUOLYT Arthro Forte

Canina EQUOLYT Arthro Forte podporuje pohybový aparát koně, má pozitivní vliv na kostní metabolismus, na správnou funkci kloubů a vývoj šlach.

Potravinový doplněk využijete v případě kloubních problémů, při bolestech spojených s pohybem a při rekonvalescence po úrazu nebo pro prevenci úrazů a zranění. EQUOLYT Arthro Forte je vhodný pro koně v zátěži, starší a rostoucí jedince.

Součástí preparátu je vitamín E (při jeho nedostatku dochází k problémům při vývoji), vitamín B1, vitamín B12, železo, měď (nedostatek mj. způsobuje poruchy tvorby chrupavky) a vrbová kůra (pomáhá při léčbě osteoartrózy a ulevuje od bolesti).

Doporučená dávka:

  • mladí koně od 6. týdne života – přimíchejte 2krát denně 1 polévkovou lžíci přípravku do krmení; podávejte po dobu 4 týdnů, po 6 měsících kúru opakujte,
  • dospělí jedinci – během prvních 6 měsíců podávejte 2krát denně 2 polévkové lžíce; následně každý rok podávejte 2krát denně 2 odměrky po dobu 4 týdnů.
  • po operačních zákrocích a zlomeninách či při růstových problémech – podávejte 2krát denně 3 polévkové lžíce po dobu 2–6 měsíců.

Nepřekračujte doporučené dávkování a nepoužívejte 48 hodin před závodem či exhibicí. 1 polévková lžíce odpovídá přibližně 15 gramům přípravku.