bezplatná Základová fotografie zdarma na téma bordeaux, buldok, doga Základová fotografie

Alergie je nepřiměřenou reakcí imunity psa na určité látky (alergeny), které se vyskytují v přírodě, v potravě či v domácnosti. Při styku s danou látkou – typicky pyl, roztoči, bílkoviny ve stravě ad. – produkuje imunitní systém specifické protilátky (imunoglobuliny E), které se na alergeny váží.

IgE protilátky následnou vazbou na speciální buňky v trávicím a dýchacím ústrojí aktivují mj. uvolnění histaminu. A právě histamin (spolu s dalšími sloučeninami) vyvolává zánětlivou reakci a alergické příznaky.

Příčiny vzniku alergie nejsou přesně známy. Podle výzkumu ale hraje roli dědičnost, znečištěné prostředí, prodělaná onemocnění nebo stres – tedy podobné faktory jako u lidí.

Psí alergie na pyl a roztoče

Zatímco pylové alergie jsou typicky sezónní (objevují se během kvetení určitých rostlin a stromů), v případě alergie na roztoče jde o celoroční záležitost. První projevy se vyskytnou zpravidla mezi 1. a 3. rokem života zvířete a projevují se jako:

V kritickém období zkraťte dobu venčení. Na delší procházky se vydejte ve chvíli, kdy je vzduch od pylu pročištěný, např. po dešti. Doma častěji vytírejte a pravidelně perte deku či jinou podestýlku, na které pes spí. Po delším pobytu venku můžete zvířeti přijít vhod opláchnutí vodou a vyčištění uší. Psa koupejte jen v nezbytných případech, tedy při výrazném znečištění srsti nebo zápachu.

Na veterináře se obraťte ve chvíli, kdy psovi vypadá srst, popř. pokud je škrábání příliš urputné a pokožka výrazně otéká. Může jít o projev život ohrožujícího anafylaktického šoku. Mezi jeho další příznaky patří:

 • potíže s dýcháním,
 • slabost či kolaps,
 • dezorientace a letargie,
 • úporné zvracení a průjem.

Nikdy psovi nepodávejte (bez předchozí konzultace s veterinářem) léky určené pro lidi, mohli byste mu ublížit! Při mírné alergické reakci pomohou zvířeti např. tyto preparáty:

Canina Schwarzkümmelöl (olej z černuchy)

Olej z černuchy seté (černého kmínu) posiluje obranyschopnost zvířete, pomáhá tedy při oslabené imunitě a alergických reakcích. Známý je i pro svou antioxidační aktivitu, tedy schopnost potlačovat tzv. volné radikály – za tu vděčí vitamínům C a E.

Zásadní je ale role přípravku při harmonizaci látkové výměny (metabolických pochodů). Díky tomu pomáhá ulevit od kožních, dýchacích a zažívacích problémů. Olej z černuchy seté využijete i jako přírodní repelentodpuzuje parazity, jako jsou klíšťata, blechy nebo roztoči.

Doporučené dávkování (psi):

 • vnitřní dávkování: 0,3 ml na 1 kg tělesné hmotnosti, max. 12 ml denně; nepodávejte v době březosti a kojení,
 • při podráždění kůže: potřete postižené místo několika kapkami oleje 1× až 3× denně,

pro ochranu před vnějšími parazity: podle velikost psa naneste do srsti 1 až 5 ml oleje 1× až 3× denně.

Canina Petvital Derm-Caps

Petvital Derm-caps je přípravek podporující správný vývoj srsti a kůže. Preparát obsahuje mj. vitamin A, biotin, omega-3 a -6 nenasycené kyseliny a zinek. Všechny tyto látky pomáhají látkové výměně v kůži při atopickém ekzému a kožních infekcích nebo při léčbě kortikosteroidy.

Doporučená denní dávka je 1 kapsle na 10 kg tělesné hmotnosti. PETVITAL Derm-caps podávejte zvířeti 2 týdny, při úporných problémech s alergickou reakcí až do vymizení problémů.

Alergická reakce na hmyz

S hmyzem přijde snad s výjimkou zimního období do kontaktu každý pes. U blech, klíšťat a dalších krvesajících parazitů hrozí – vedle rizika nákazy řadou nemocí – zpravidla jen lehký otok postiženého místa. Proti napadení parazity navíc existuje účinná prevence např. v podobě přírodních repelentů.

Setkání s bodavým hmyzem ale bývá výrazně bolestivější. Pokud psa bodne včela či vosa, okamžitě odstraňte žihadlo pinzetou. Dávejte ale dobrý pozor, ať jej nezmáčknete. Do rány byste totiž vypustili zbytek jedu, který je příčinou výrazné bolesti. Postižené místo vydezinfikujte a chlaďte. Pokud víte, jaký hmyz psa bodnul, můžete jed v ráně neutralizovat pomocí:

 • kyseliny v případě včely (otřete místo octem, citronem či cibulí),
 • zásady v případě vosy či mravence (použijte jedlou sodou nebo mýdlový roztok).

Pozorujte, zda se zdravotní stav zvířete nezhoršuje – jed bodavého hmyzu je významným alergenem a může přivodit anafylaktický šok (viz výše). Pokud máte podezření, že k jeho rozvoji dochází, neprodleně kontaktujte zvěrolékaře!

K ošetření postiženého místa na pokožce můžete vedle Canina Canilind použít také tento přípravek:

 

Canina Capha balzám

Podrážděnou kůži po bodnutí zmírníte s balzámem s obsahem heřmánku a šalvěje. Canina Capha Balzám pokožku zklidňuje a zabraňuje otoku, má ale i analgetické účinky (působí proti bolesti). Podporuje také hojení ran.

Přípravek se na postižené místo nanáší jednou až třikrát denně pomocí vatového tamponu, popř. na špičce prstu (před aplikací si důkladně umyjte ruce).

Doporučené dávkování: 1 až 2 kapky u menších zvířat (do 5 kg tělesné hmotnosti), 3 až 6 kapek u větších psů.

Potravinové alergie u psů

Zdaleka nejčastějším alergenem v potravě jsou různé druhy bílkovin. Psi jsou nejčastěji alergičtí na:

 • hovězí maso (zejména v syrové podobě – v takovém případě toto maso při barfování vynechte),
 • kravské mléko a produkty z něj vyrobené,
 • sóju,
 • pšenici a lepek,
 • ryby.

Mezi typické alergické projevy spojené se stravou patří průjem a zvracení. Může jít ale také o projevy intolerance, u které ke zdravotním problémům dochází v důsledku nedostatku určitých enzymů, které jednotlivé složky potravy zpracovávají. V obou případech je řešením přejít na specializované krmivo bez obsahu bílkovin, které organismus vašeho psa netoleruje.

Výběr hypoalergenní stravy konzultujte s veterinářem, který pomocí příslušných testů určí, která složka potravy vyvolává nežádoucí reakce. Při intoleranci podávejte přípravek Canina Petvital Darm-Gel, pro potlačení alergie se hodí tento preparát:

 

Canina Moortränke

Canina Moortränke podporuje zdraví střev, zejména při zažívacích problémech, podrážděné sliznici – jícen, žaludek, střeva – a při změně konzistence trusu (včetně průjmu). 

Preparát obsahuje čistě přírodní složky, především tzv. huminové látky z rašelinového extraktu. Ty pomáhají zklidnit podrážděná střeva a podporují normální střevní motilitu, detoxikují organismus a prostřednictvím tzv. Peyerových plátů posilují imunitní systém zvířete.

Před použitím roztok protřepejte a zamíchejte jej do potravy. Nepřekračujte denní dávku 20 ml. Součástí lahvičky je odměrka. Doporučené dávkování je následující:

Váha psa

do 5 kg

5 –10 kg

10–20 kg

20–35 kg

nad 35 kg

Denní dávka

2,5 ml

5 ml

10 ml

15 ml

20 ml