8 příčin vyrážky u psa (a jak ji vyléčit)
Vyrážka je jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé se svým psem vydají k veterináři. Příčin vzniku svědivých červených pupínků může být celá řada – jaké jsou ty nejčastější a jak zvířeti pomoci?
Vyrážka sama o sobě je téměř vždy symptomem určitého onemocnění či nerovnováhy v organismu psa. Kromě načervenalých pupínků různé velikosti se projevuje:
- svědivostí (pes si postižené místo škrábe a kouše, otírá se o nábytek a lidi),
- vypadáváním chlupů a vznikem lysých míst,
- ztmavnutím pokožky a tvorbou strupů,
- otokem a bolestivostí (dojde-li k zanícení místa).
Vyrážka se nejčastěji vyskytuje na břiše, v oblasti genitálií a na packách – tedy v místech s nižší hustotou srsti a tenkou kůží, která je náchylná k poranění a podráždění. Specifickým případem je pak vyrážka v uchu. Zpravidla ji způsobuje uvíznutí cizího tělesa ve zvukovodu (např. travní obilka – proto je důležité psovi správně čistit uši).
Různé masti a další přípravky mohou zvířeti od svědění ulevit. Jejich aplikací mj. snížíte pravděpodobnost poranění daného místa a zanesení nebezpečné infekce (viz dále). V první řadě ale je třeba zjistit, proč ke vzniku vyrážky vůbec dochází.
Kontaktní a potravinové alergie
Jednou z nejčastějších příčin vyrážky je alergická reakce, tedy nepřiměřená odpověď imunitního systému na látky z vnějšího prostředí. Řada psů je alergická na pyl určitých travin a stromů – vyrážka se potom objevuje v období jejich kvetení.
Častá je také alergie určitou složku potravy, např. kuřecí či hovězí bílkoviny. Alergickou reakci poznáte také podle:
- žaludečních obtíží (průjem, zvracení),
- otoku pokožky v okolí vyrážky,
- problémů s dýcháním (v takovém případě ihned kontaktujte zvěrolékaře).
Při podezření na alergii provede veterinář kožní testy. Ty určí konkrétní alergeny, na které je pes citlivý.
Jak se s alergií u psa vypořádat? Při přecitlivělosti na pyl zkraťte v rizikovém období procházky na minimum. Po návratu otřete zvířeti tlapky a srst, abyste pylová zrnka odstranili. U těžších případů předepíše zvěrolékař vašemu psovi antihistaminika – tyto léky potlačují tvorbu histaminu, látky vedoucí k úporné svědivosti.
U potravinových alergií je potřeba přejít na tzv. hypoalergenní krmiva. S výběrem vhodného produktu (i vzhledem k dietním nárokům vašeho zvířete) vám pomůže veterinář.
Vnější parazité
I při napadení vnějšími parazity vyvolává vyrážku reakce imunitního systému, tentokrát ale na látky přítomné ve slinách parazitů. Mezi ty nejčastější patří:
- Zákožka svrabová – ani ne milimetrový parazit, který se provrtává kůží a požírá odumřele kožní buňky. Napadení zákožkou způsobuje svrab.
- Trudník psí – mikroskopičtí parazité rodu Demodex. Způsobují tzv. demodikózu (červenou prašivinu), kterou trpí nejčastěji krátkosrstá, rychle rostoucí plemena (němečtí ovčáci, dobrmani, dalmatini, dogy ad.).
- Dravčík – okem neviditelný roztoč, jehož přítomnost se kromě výše uvedených příznaků projevuje také přítomností „lupů“ v srsti, které tvoří odumřelá kůže.
Blecha psí – okem viditelný parazit, který vytváří krvácející rány. V extrémních případech může napadení blechami vést k chudokrevnosti.
Zákožka svrabová u psa. Zdroj: wikipedia.org
Léčba probíhá podáváním antiparazitik, a to buď vnitřně, nebo aplikací ve formě kapek či masti na postižená místa. Pokud se napadení parazity neřeší, problémy se prohlubují a vyrážka přechází do hnisavého zánětu.
Infekce (pyodermie)
Jednou z příčin vyrážky bývá napadení pokožky mikroorganismy. Infekce se objevuje i při rozškrábání pokožky v důsledku svědění. V obou případech dochází k zánětu, který se bez podání léků prohlubuje a může vést až k nekróze postižené tkáně nebo septickému šoku (otravě krve).
Poměrně častá jsou stafylokokové infekce, kdy se do rány dostanou bakterie zlatého stafylokoka a začnou se v ní množit. V pokročilém stádiu na pokožce vznikají hnisem naplněné, bolestivé vředy, které mokvají a výrazně zapáchají. K vyrážce dochází i při napadení pokožky psa kvasinkami rodu Malassezia. Ty vyvolávají kvasinkovou dermatitidu.
Bakterie zlatého stafylokoka pod mikroskopem. Zdroj: pixnio.com
V obou případech je návštěva veterináře nezbytná. Pro úspěšnou léčbu je potřeba nasadit léky na předpis – antibiotika a antimykotické přípravky, které množení nebezpečných mikroorganismů zabrání.
Další příčiny
K vyrážce může dále vést např.:
- časté koupání psa šamponem (viz jak často koupat psa),
- podráždění pokožky látkami z antiparazitických obojků (pomůže jejich nahrazení přírodními repelenty pro psy),
- autoimunitní onemocnění (pemfigus, systémový lupus erythematodes ad. – viz jak podpořit oslabenou imunitu u psa),
- problémy s ledvinami či játry (hlavně u starších psů),
- stres a deprese (způsobené např. hlukem během silvestrovských oslav).
Podpůrná léčba vyrážky u psa
Při vyrážce navštivte vždy veterináře – na první pohled nevýrazný problém může mít vážné zdravotní důsledky. Sami můžete svému psovi pomoci podáváním produktů na podporu zdravé kůže a srsti:
Canina Biotin Forte
Biotin Forte obsahuje vysokou koncentraci vitamínu H (biotinu – 5 mg na 1 tabletu) ve formě kvasnic a proteinů.
Biotin napomáhá k růstu srsti po napadení parazity, brání také vypadávání chlupů u březích či kojících fen. Důležitý je i pro zdravý vývoj kůže. Majitelé výstavních psů ocení, že přípravek srst nijak nebarví.
Doporučené denní dávkování: 1 tableta na 10 kg tělesné hmotnosti (nejvýše 5 tablet denně).
Prvních 8 týdnů podávejte preparát zvířeti v doporučené dávce. Dále stačí v poloviční – např. 20kg psovi podávejte první dva měsíce 2 tablety denně a poté dávku snižte na tabletu denně.
Canina Petvital Biotin-Tabs
Přípravek Petvital Biotin-Tabs obsahuje vitamín H ve vysoké koncentraci, který působí příznivě na svědivou, suchou pokožku s vyrážkou. Výrazně zlepšuje stav kůže. Součástí preparátu jsou také vitamíny B2 a B3.
Doporučená denní dávka činí 2 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti. Maximální dávka je 5 tablet denně. Petvital Biotin-Tabs podávejte s krmivem po dobu alespoň 8 týdnů.
Canina Petvital Derm-Caps
Petvital Derm-caps je přípravek podporující správný vývoj srsti a kůže. Preparát obsahuje mj. vitamin A, biotin, omega-3 a -6 nenasycené kyseliny a zinek. Všechny tyto látky pomáhají látkové výměně v kůži při atopickém ekzému a kožních infekcích nebo při léčbě kortikosteroidy.
Doporučená denní dávka je 1 kapsle na 10 kg tělesné hmotnosti. PETVITAL Derm-caps podávejte zvířeti nejdéle 2 týdny a nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Canina mořské řasy
Ke zlepšení stavu srsti a kůže slouží rovněž Canina mořské řasy. Preparát obsahuje množství látek pro výživu organismu – vitamíny, minerály, karotenoidy, stopové prvky a aminokyseliny. Přípravek se vyrábí ze sušených, hnědých mořských řas druhu Ascophyllum nodosum a slouží také ke starosti o ústní dutinu psa.
Řasy v prášku se podávají jednou denně s jídlem. Doporučená denní dávka je 1 čajová lžička (cca 7 g přípravku) na 10 kg tělesné hmotnosti. Maximální denní dávka je 5 čajových lžiček.