Štěňata ani dospělí psi se ve sterilním prostředí rozhodně nepohybují. Jejich organismus je při každé procházce vystaven náletu bakterií, virů a dalších patogenů, čas od času si navíc naši chlupatí kamarádi přivodí v zápalu hry oděrku nebo škrábnutí.

U zdravého zvířete si s nástrahami okolního světa hravě poradí imunitní systém. Co když je ale jeho obranyschopnost oslabená? Takový pes bývá často nemocný, bývá skleslý, někdy odmítá i potravu a mohou se mu pomaleji hojit rány.

U zvířat se slabší imunitou se zdravotní problémy často nabalují. To vše znamená častější návštěvy u veterináře – a tím pádem i více stresu, který ale obranyschopnost psa dále oslabuje. Jak ze začarovaného kruhu ven?

Ne nadarmo se říká, že nejlepším lékem je prevence. Rady, které předkládáme dále, dodržujte zejména v případech, kdy pes:

  • podstoupil operaci,
  • trpí alergickým záchvatem,
  • léčí se s nemocí (třeba i obyčejné nachlazení).

Samozřejmostí by mělo být posilování obranyschopnosti u psů s trvale sníženou funkcí imunitního systému. Jde např. o poruchu tvorby IgA imunoglobulinů (trpí jí zejména dlouhosrstí jezevčíci, basetové či němečtí ovčáci), vady komplementového systému (časté u anglických špringeršpanělů) či selektivní imunodeficience (např. náchylnost rotvajlerů k parvovirovým infekcím).

Zároveň předpokládáme, že psa necháváte očkovat podle rozvrhu stanoveného veterinářem. Jak obranyschopnost psa posílit?

Vyvážená strava

Správné fungování imunitního systému – a celkové prospívání zvířete – stojí na dostatku a pestrosti živin. Strava by měla obsahovat:

typ živiny

kvalitní zdroj živiny

zastoupení ve stravě štěněte:

zastoupení ve stravě dospělého a staršího psa:

proteiny

 libové maso, vejce

15–30 %

15–23 %

tuky (především polynenasycené mastné kyseliny)

rybí (lososový) tuk, olivový, lněný a slunečnicový olej, směs mořských olejů

10–20 %

10–15 %

sacharidy

brambory a batáty (pro štěňata), kukuřice a obiloviny (dospělí psi)

20–40 %

20–40 %

vláknina (druh sacharidu)

ovoce a kořenová zelenina

pod 5 %

2–5 %

Uvedené údaje jsou orientační – bližší informace se dozvíte např. v našem úvodu do barfování nebo článku o barfingu štěňat.

Pro správné fungování imunity jsou zásadní také minerály, zejména hořčík (magnesium) a zinek, a vitamíny (B6, B12, C a D). Např. vitamín C je antioxidant – pomáhá pohlcovat tzv. volné radikály, které mj. podněcují vznik nádorových buněk. 

Podávání těchto stopových prvků je vhodné zvýšit zejména na podzim a v zimě, kdy bývá imunita oslabená studeným počasím. Na posílení obranyschopnosti se nám osvědčily tyto přípravky:

Canina semena černuchy seté

Semena černuchy seté (Canina Schwarzkümmelsamen) jsou významným zdrojem esenciálních mastných kyselin (32,2 %), proteinů (22,2 %), vlákniny (7,9 %) a stopových prvků. Přípravek ve formě mletých semen pomáhá posílit imunitu – chrání buňky před poškozením volnými radikály a škodlivinami vznikajícími při metabolických poruchách.

Canina Schwarzkümmelsamen obsahuje také éterické oleje, které brání psa před napadením klíšťaty, blechami či vnitřními parazity (odčervovací efekt).

Mletá semena černuchy přidávejte do vlhké potravy. Při podání s granulemi je nejprve navlhčete.

Doporučená denní dávka: 1 čajová lžička na 5 kg tělesné hmotnosti (1 čajová lžička odpovídá 3 g přípravku).

Maximální dávka: 6 čajových lžiček.

Canina Kräuter-Doc (Abwehrkraft)

Canina Kräuter-Doc (Abwehrkraft) je směs bylin pro posílení obranyschopnosti organismu a rychlejší hojení ran např. po operaci. Přípravek obsahuje sušenou směs maliníku, rakytníku, šípku a echinacey (třapatky nachové). Je bohatým zdrojem draslíku, hořčíku a několika vitamínů.

Směs přidávejte do vlhké potravy (granule navlhčete).

Doporučená denní dávka:

váha psa v dospělosti 

do 10 kg

10–25 kg

25–50 kg

nad 50 kg

množství přípravku (čajové lžičky)

0,5

1

2

2,5

Podávejte po dobu 2 měsíců, při fyzickém vyčerpání nebo stresu lze podávat až 4 měsíce. Kúru můžete opakovat po 6 měsících.

Maximální dávka: 6 čajových lžiček. Přípravek nepodávejte březím fenám.

Dostatek pohybu

Pohyb je přirozenou (a nezbytnou) součástí psího života. Vedle dalších zdravotních přínosů posiluje imunitu – nedostatek pohybu vede k přibírání a nadbytek tuku následně k uvolňování několika desítek hormonů, které podporují zánět.

Zjednodušeně řečeno: pes, který neběhá, má významně sníženou obranyschopnost a je náchylnější k infekci. U pohybu je samozřejmě důležité zvíře nepřepínat – zejména u štěňat velkých psů můžete nadbytek venkovního skotačení vést k dysplazii či panostitidě.

Black and Tan Rottweiler Puppy Running on Lawn Grass

Dostatek odpočinku (a málo stresu)

Efektivitu obranyschopnosti mj. ovlivňuje řada hormonů. Jejich uvolňování řídí vnější okolnosti. Např. ve stresových situacích, jako je hlučné prostředí či nedostatek spánku se zvyšuje hladinu kortizolu, „stresového“ hormonu, který aktivitu imunitního systému potlačuje.

Naopak oxytocin, který se uvolňuje při mazlení se psem nebo v sociálních situacích, imunitu podporuje. Co z toho vyplývá? Snažte se psa stresovat co nejméně (např. během Silvestra se jej snažte držet mimo hluk dělobuchů) a umožněte mu setkávání s dalšími psy a lidmi. Respektujte ale jeho povahu – pokud zvíře nemá společenskou povahu, do kontaktu jej nenuťte.

V období vypětí můžete imunitu psa podpořit následujícími produkty:

Multivitamínová emulze Canina Canivita

Emulze Canina Canivita obsahuje 11 vitamínů na podporu imunitního systému a látkové výměny. Přípravek se rychle vstřebává a na potřebná místa se dostane už za 10 minut. Kromě preventivních účelů je vhodný i pro psy po operaci, březí a kojící feny nebo vystresovaná zvířata.

Emulze obsahuje vitamíny A, B2 (riboflavin), B3 (kyselina nikotinová), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) B12 (kobalamin), D3, E1 a K3.

Doporučená denní dávka: 0,5 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti (polovina lžičky odpovídá 5 ml přípravku). Během březosti, laktace a při extrémním stresu může být dávka zdvojnásobena.

Maximální dávka: 1,5 čajové lžičky (15 ml emulze). Nepodávejte s vitamínem D2.

Canina Dog Immun Protect

Canina Dog Immun Protect posiluje přirozenou imunitu u štěňat, březích a kojících fen a u starších psů. Přípravek je vhodný i pro zvířata ve velkém stresovém vypětí. Dokáže také tlumit průjmová onemocnění.

Produkt obsahuje mj. směs obranných látek, prospěšné bakterie Enterococcus faecium a pivovarské kvasnice pro ustavení střevní mikroflóry a je zdrojem proteinů, tuků a vlákniny.

Doporučená denní dávka:

  • štěňata od 1. dne života: 1 špetka (asi 1 g),
  • štěňata a mladí psi: 0,5 čajové lžičky (odpovídá 2 g přípravku),
  • dospělí psi, březí a kojící feny, staří a nemocní psi, psi v zátěži: 0,5 čajové lžičky na 10 kg tělesné hmotnosti.

Maximální dávka: 3 čajové lžičky (12 g přípravku).